Yetişkinlerde anne baba bağlanma stilleri, ikincil travmatik stres ve obsesif inançlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between parental attachment styles, secondary traumatic stress and obsessive beliefs in adults
- Tez No: 903917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, yetişkin bireylerde anne baba bağlanma stilleri ile ikincil travmatik stres ve obsesif inançlar arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada değişkenlerin birbirleri ve sosyodemografik özellikler ile ilişkileri incelenip elde edilen bulguların, literatürde bulunan farklı araştırma sonuçları ile tartışılarak literatüre katkı sağlaması da hedeflenmiştir. Tarama yöntemine göre gerçekleştirilen bu araştırmanın evreni Türkiye'de yaşayan 18 yaş ve üstü yetişkin bireylerdir. Araştırmanın örneklemi ise araştırmaya katılımı kabul eden 223'ü kadın (%67.70) ve 87'i erkek (%28) ve 1'i diğer (%0,3) olmak üzere toplam 311 yetişkinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, AnneBabaya İlişkin Görüşler Ölçeği, İkincil Travmatik Stres Ölçeği ve Obsesif İnançlar Anketi uygulanmıştır. Elde edilen veriler üzerinden yetişkinlerde anne-baba bağlanma ile İkincil Travmatik Stres ve Obsesif İnançlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Yetişkin bireylerin anne-baba bağlanma, ikincil travmatik stres ve obsesif inanç puanlarının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum ve sosyoekonomik düzey değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, anne baba bağlanma stilleri ile ikincil travmatik stres arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu, anne baba bağlanma ile obsesif inançlar arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu, ikincil travmatik stres ile obsesif inançlar arasındaki ilişki incelendiğinde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu ve anne baba bağlanma ile obsesif inançların, ikincil travmatik stresi yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between parental attachment styles and secondary traumatic stress and obsessive beliefs in adults. It is also aimed to contribute to the literature by examining the relationship between the variables and sociodemographic characteristics and discussing the findings obtained with the results of different studies in the literature. The population of this research, which was conducted according to the survey method, is adults aged 18 and over living in Turkey. The sample of the study consisted of a total of 311 adults, 223 of whom were female (67.70%), 87 of whom were male (28%) and 1 of whom was other (0.3%). In the study, Demographic Information Form, Views on Parenting Scale, Secondary Traumatic Stress Scale and Obsessive Beliefs Questionnaire were applied as data collection tools. The relationships between parental attachment and Secondary Traumatic Stress and Obsessive Beliefs in adults were examined through the data obtained. It was tried to determine whether the parental attachment, secondary traumatic stress and obsessive belief scores of adult individuals differed according to gender, age, educational status, marital status and socioeconomic level variables. According to the results of the study, it was determined that there was a negative and significant relationship between parental attachment styles and secondary traumatic stress, there was a negative and significant relationship between parental attachment and obsessive beliefs, there was a positive and significant relationship between secondary traumatic stress and obsessive beliefs, and parental attachment and obsessive beliefs predicted secondary traumatic stress.