Analyzing the effects of knee braces on the range of motion of lower extremity joints and muscle activity across different walking speeds
Dizliklerin alt vücut hareket açıklığı ve farklı yürüme hızlarındaki kas aktivitesi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 903918
  2. Yazar: AISHA MANSOUR RASHWAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA BÜYÜKSARAÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT MATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Diz yaralanmaları, tüm yaş grupları ve aktivite seviyeleri arasında yaygındır ve hareket kabiliyeti ile yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Dizliklerin rehabilitasyon veya yaralanma önleme için yaygın bir yöntem olarak reçete edilmesine rağmen, kas aktivitesi ve eklem biyomekaniği üzerindeki spesifik etkileri nispeten az çalışılmıştır. Bu çalışma, farklı yürüme hızlarında dizliğin alt ekstremitelerdeki hareket açıklığı (ROM) ve kas aktivitesi üzerindeki etkilerini incelemektedir. İleri seviye elektromiyografi (EMG) ve hareket yakalama teknolojisi (Xsens) kullanılarak rektus femoris ve biseps femoris kaslarının aktivasyon desenleri, yavaş (3 km/sa), normal (5 km/sa) ve hızlı (7 km/sa) yürüme hızlarında analiz edilmiştir. Sonuçlardan, dizliklerin kas aktivitesini özellikle yavaş yürüme hızlarında azalttığı ve eklem stabilitesini artırarak gerilimi azalttığı görülmektedir. Bu sonuçlar, klinisyenlere, sporculara ve hastalara optimal diz rehabilitasyon stratejileri geliştirmede faydalı bilgiler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Knee injuries are common across all ages and activity levels; moreover, they have a significant impact on mobility and life quality. The prescription of knee braces is one common method for rehabilitation or injury prevention, but the specific influence on muscle activity and joint biomechanics has been relatively understudied. The study will thus explore the effects that a knee brace may have on the range of motion (ROM) and muscle activity in lower extremities when walking at different speeds. Muscle activation patterns of the rectus femoris and biceps femoris were analyzed using advanced electromyography (EMG) and motion capture technology (Xsens) at slow (3 km/h), normal (5 km/h), and fast (7 km/h) walking speeds. It can be seen from these results that knee braces reduce muscle activity mostly at slow walking speeds, establishing their role in making joints stable and lowering the strain. Thus, these outcomes will yield impactful knowledge that will benefit the clinicians, athletes, and patients to develop optimal knee rehabilitation strategies