2000 metre yükseklikte yaşayan ilköğretim çağındaki çocukların antropometrik ölçümleri ve değerlendirilmeleri
Anthropometric measurements and assessments of primary school children who are living high altitude (2000 meters)
  1. Tez No: 91374
  2. Yazar: HAKKI YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH DİYARBAKIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Morphology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
m ÖZET Çalışmamız, yüksek rakımda yaşayan çocukların büyüme-gelişmelerinin nasıl etkilendiğini tespit etmek amacıyla Erzurum Merkez İlköğretim Okullarından rasgele örnekleme yöntemiyle seçilen 1555 öğrenci üzerinde antropometrik ölçümler alınarak yapıldı. Çocukların büyüme ve gelişmelerinin değerlendirilmesinde ve referans normlar oluşturulmasında antropometrik boyutlar oldukça önemlidir. Kliniklerde boy kısalıkları, malnutrisyon ve bazı endokrinolojik bozuklukların tespitinde antropometrik ölçümler sonucu oluşturulan persentil değerler kullanılmaktadır. Okul çağındaki çocukların antropometrik boyuttan kullandıkları arac-gereç ve yapı donanımları tasarımları için de önemlidir. Araştırmamıza, tespit edilen okullarda vaka seçimi ile başlanıldı. Kalp hastalığı olan, ortopedik özrü bulunan, ileri derecede malnutrisyonu olan ve endokrin bozukluğu bulunan çocuklar çalışma kapsamına alınmadı. İnceleme kapsamına alınan 6-15 yaş arasındaki öğrenciler 10 ayn yaş grubuna ayrılarak önceden belirlenen metodolojiye göre ölçümleri yapıldı. Her bir öğrenciden vücut ağırlığı, boy,ayakta omuz yüksekliği, ayakta dirsek yüksekliği, ayakta göz yüksekliği, üst oturma yüksekliği, otururken diz yüksekliği, alt oturma yüksekliği ve kalça-diz mesafesi olmak üzere dokuz adet antropometrik ölçüm alındı. Toplanan veriler analiz edilerek cinsiyet ve yaş gruplarına göre aynm yapıldıktan sonra ortalama değerler, yüzdelik değerler ve persentil eğrileri oluşturuldu. Çalışmamızda tespit edilen boy ve vücut ağırlığı değerleri ulusal referans normlarına göre düşük olarak bulundu.IV Çalışmamızda tespit edilen çeşitli yaş gruplarına ait ortalama değerler ve persentil eğrileri, kliniklerde çocukların büyüme-gelişme değerlendirilmelerinde kullanılacağı gjbi,eğitim yapı donanımı ve araç-gereç tasarımlarına da önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We organized our work to establish the effects of high altitude on growth and maturation in children who are living on high altitude. The study was carried out on 1555 students who were randomly chosen from the various primary schools in Erzurum, and anthropometric measurements were made for these subjects. Anthropometric measurements are highly important to set up assessment of child growth, maturation and establishment of reference values. The percentile values obtained by anthropometric measurements are widely used for measuring short height, malnutrition and some endocrinologic disorders in clinics. The anthropometric values for school children are very important for designing materials and tools used by them. The study was initiated by choosing subjects in schools determined before. The subjects who have heart diseases, orthopedic malformation, severe malnutrition and endocrine illness were excluded from the study. Chosen subjects from six to fifteen years old were divided into ten different age groups and their measurements were made according to methodology determined before. Anthropometric measurements, such as body weight, body height, shoulder height, elbow height, eye height (these measurements were performed at stand up position), the sitting up height, sitting down height and pelvic-knee distance were made for each students. By analyzing the data collected, after discriminating in terms of sex and age groups, mean values, percentage values and percentile curves were formed. Body height and weight values determined through our study were found low in terms of national reference norms. The obtained mean values and percentile curves in the study might be used for assessment of child growth and maturation and also designing educational materials for students.