Süper ligde oynayan buz hokeycilere uygulanan pliometrik antrenmanların çabuk kuvvet ve maksimal kuvvetlerine etkisinin incelenmesi
The analyzing of the plyometric training effect of super league ice hokey players over ouick power and maximal power
  1. Tez No: 351145
  2. Yazar: HAKAN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYDIN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
AKDENİZ, H. Süper Ligde Oynayan Buz Hokeycilere Uygulanan Pliometrik Antrenmanlarının Çabuk Kuvvet Ve Maksimal Kuvvetlerine Etkisinin İncelenmesi. Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Kütahya.2013. Bu araştırmanın amacı; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor Kulübü süper lig de oynayan buz hokeyi oyuncularına uygulanan pliometrik antrenmanların iki faklı açısal hızda Sağ ve Sol bacak konsantrik ve izokinetik kuvvet değerlerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, kontrol grubu, normal antrenmanlarına devam ederken, antrenman grubu ve haftada 3 gün pliyometrik antrenman grubu olmak üzere iki gruptan oluşturulmuştur. Araştırmaya katılan denekler yansız ve rasgele iki gruba dağıtılmıştır. Araştırma için pliyometrik antrenman programı oluşturulmuştur. Deneklerin araştırma öncesi ve sonrası Diz ekstansiyon ve fleksiyon, konsantrik izokinetik kuvvet testlerine alınması planlanmıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kâğıt Spor kulübü bünyesinde Süper ligde oynayan antrenman grubu yaş ortalaması, (21,42±4,79) yıl., Konrol grubu yaş ortalaması (21,12±3,44) yıl ve milli takımı temsil eden 15 erkek buz hokeyci denek grubu olarak alınmıştır. Bütün deneklere uygulanmış olan antrenmanlar öncesinde ve sonrasında Kocaeli Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu İzokinetik labratuvarın da bulunan, (Biodex Medical Systems, Inc, Shirley, New York, USA) cihazı kullanılarak alt extermitede diz fleksiyon- Ekstansiyon ölçümleri yapılmıştır. Biodex System 3 Dinamometre de Test protokolü olarak 60/60 dec/sn, 5 tekrar, 180/180 dec/sn,10 tekrar, 300/300 dec/sn 20 tekrar Con-Con test protokolü ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
AKDENİZ, H. The Analyzing Of The Plyometric Training Effect Of Super League Ice Hokey Players Over Ouick Power And Maximal Power. Dumlupınar university health science institute, departmant ofphysical education and sport, master thesis, Kütahya 2013. The main purpose of this study, the analyzing the plyometric training, which are tested over Kocaeli metropoliton municipality kağıtspor club super league hockey players, general effects upon right and left leg consontric and isokinetic power volue interms of two different angular speed. This examine control group divided inti two parts; first group includes team members who proceed their casual training,second group includes team members proceed 3 plyometric exercies for a week. The experimentals distributed to two importial and random group. For this examine a plyometric training program was formed. According to the plans, the experimentals would be subjected to the knee extansion and flexion test after and before the examine. The experimental groups contains Kocaeli metropolitan municipality kağıtspor club player, who are at the sometime a national team players, whose age interual for the first süper league players is (21,42 ± 4,79) year, for the second control group is (21,12 ± 3,44) year. Totally 15 male ıce hokey player was included for our sample. Sub extermite knee flextion - extansion measurements was implemented by (Biodex Medical Systems, Inc, Shirley, Newyork, USA) device which is located in Kocaeli university, department of education and sport high school isokinetic laboratory.