Total diz protezi uygulanan hastalarda progresif gevşeme yönteminin ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effects of progressive relaxation method on the patients applied total knee replacement
  1. Tez No: 440319
  2. Yazar: HALİSE ÇİNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHŞAN ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Ortopedi ve Travmatoloji, Nursing, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma total diz protezi uygulanan hastalarda progresif gevşeme yönteminin ağrı ve anksiyete üzerine etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın verileri Ekim 2014 – Şubat 2015 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinin Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine gonartroz tanısı ile başvuran ve total diz protezi uygulanan hastalardan toplandı. Araştırmanın örneklemini G-Power analiz sonucuna göre 40 deney ve 40 kontrol olmak üzere toplam 80 hasta oluşturdu. Araştırmanın yapılabilmesi için Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan yazılı onay ve araştırmanın yapıldığı Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nden yazılı kurum izni alındı. Örneklemi oluşturan hastalara araştırmanın amacı, riskinin olmadığı ve zarar vermediği açıklandıktan sonra, araştırmaya katılmayı kabul eden gönüllü hastalardan sözlü ve yazılı onam alındı. Araştırma verileri, hastaların tanıtıcı özelliklerinin sorgulandığı hasta bilgi formu ve araştırmanın bağımsız değişkenlerinin sorgulandığı Durumluk – Sürekli Kaygı Envanteri, Vizüel Analog Skalası (VAS) ile toplandı. Deney grubundaki hastalara kontrol grubundan farklı olarak ameliyat öncesi dönemde progresif gevşeme teknikleri öğretildi. Araştırma verilerinin analizinde SPSS for Windows 18.0 istatistik paket programı kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin (Yüzdelik Hesaplamalar, Ortalama, Standart sapma) yanı sıra analizlerde; Mann Whitney U Testi, Ki Kare Testi, Wilcoxon Testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this quasi-experimental study is to depict the effects of progressive relaxation method on the patients who were applied total knee prothesis. The findings of the study were obtained from the patients who applied to Adnan Menderes University Research and Practice Hospital, Clinic of Orthopedics and Traumatology with the diagnosis of gonarthros between the dates of October, 2014 and February, 2015. Sample of the study was consisted of 80 patients; 40 in experimental group and 40 in control group. G-Power analysis system was used. In order to carry out the study, the written approval was received from the Ethics Comitee of Non-invasive Researches of Adnan Menderes University, Faculty of Medicine, and written association permission was received from Adnan Menderes University Research and Practice Hospital where the study was carried out at. The patients forming the sample were informed about the aim of the study, that there was no risk and no harm, then their verbal and written approval to be volunteer in the study were received. The study findings were collected via patient information forms which showed the patients' introductive information, and via Visual Analogue Scale (VAS) in which independent variables of stable – ongoing anxiety inventory were investigated. In the period before the operation, as different from the patients in the control group; patients in the experimental group were taught the techniques of progressive relaxation. The statistic program, SPSS for Windows 18.0 was used for analyzing the study data. In the process of data evaluation, in addition to descriptive statistics methods (percentage calculation, mean, standard deviation) Mann Whitney U Test, Chi Square Test, Wilcoxon Test and Spearman Coorelation Analysis were used.