Fokal serebral iskemi-reperfüzyon modelinde Memantin ve Nimodipinin etkileri
The Effects of Nimodipine and Memantine on focal cerebral ischemia-reperfusion model
- Tez No: 90392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AŞKIN GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Deneysel fokal serebral iskemide, iskemi sonrası gelişen primer hasar ve izleyen dönemde ortaya çıkan patolojik ikincil süreçler, kalıcı nörolojik defısitin ana nedenleri olarak kabul edilmektedir. İkincil süreçler arasında Ca+2' un hücre içine girişi destrüktif olaylannbaşlamasında tetik mekanizma olarak rol oynamaktadır. Ayrıca Ca+2 deneysel serebral iskemide etkin olduğu düşünülen patofizyolojik süreçlerden EAA nörotoksisitesi ve serbest radikal hasan ile doğrudan bağlantılıdır. Bu çalışmada NMDA blokeri olan memantin ve VSCC blokeri olan nimodipinin iskemi profilaksisindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada 48 adet Wistar türü dişi sıçan kullanıldı. Biri kontrol olmak üzere dört gruba ayrılan sıçanlara endovasküler sütür tekniği ile oluşturulan sağ MCA enfarktından 15 dakika önce gruplarına göre 10 mg/kg dozunda memantin, 0.1 mg/kg dozunda nimodipin ve her iki ilaç birlikte i.p olarak uygulandı. Üçüncü saatte reperfiizyon sağlanan ve altıncı saatte nörolojik muayeneleri sonrası sakrifıye edilen sıçanlarda bütün halde çıkarılan beyinden koronal planda kesitler alındı ve TTC ile tespit edilen örneklerde iskemik alanın yüzde oranı hesaplandı. Nörolojik muayene puanları ve enfarkt alan ortalamaları ANOVA (KruskalWallis) istatistiksel yöntemiyle analiz edilen sıçanlarda iskemi öncesi 15. dakikada 10 mg/kg dozda uygulanan memantinin iskemik hasarı anlamlı olarak düşürdüğü saptandı. İskemi öncesi 15.dakikada 0.1 mg/kg dozda verilen nimodipinin ise iskemi profılaksisinde memantin kadar etkili bir ilaç olmadığı görüldü. 45
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF NIMODIPINE AND MEMANTINE ON FOCAL CEREBRAL ISCHEMIA-REPERFUSION MODEL SUMMARY In experimental cerebral ischemia, the primary and later process of secondary damage are considered as major causes of definitive neurological deficit. In the process of secondary damage, the influx of Ca+2 has a triggering role. Furthermore, Ca+2 is directly related to the free radical damage and exitatory aminoacid neurotoxicity that both responsible in experimental cerebral ischemia. The effects of memantine, a NMD A blocker; and nimodipine, a VSCC blocker were examined in 48 female Wistar rats that underwent right MCA infarction by endovascular suture technique. Rats were equally divided into three experimental and one control groups. In experimental groups, memantine and nimodipine were administered singly or in combination 15 minutes before ischemia. Three hours after ischemia, brains were reperfused. Neurological evaluation was performed at six hours after ischemia, then rats were sacrified. The brains were sectioned coronally, and stained with TTC. The percentage of areas of infarction were evaluated in brain specimens. Groups were compared using analysis of variance (ANOVA). 46The results show that memantine improves neurological outcome and decreases the size of infarction when administered 15 minutes before ischemic insult. Compared with control and memantine, nimodipine was less effective in the prophylaxis of cerebral ischemia. 47