Fokal serebral iskemi-reperfüzyon modelinde intraserebro-venrtiküler verilen Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü'nün, iskemi ve apoptotik hücre ölümüne etkisi
In Focal cerebral ischemia-reperfusion model the effect of intraventriculary injected vascular endotelial growth factor on ischemia and apoptotik cell death
- Tez No: 102925
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİNÇ AKTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Vasküler endotelyal growth faktör, endotel hücrelerinin, nöronların, normal gelişim süreçlerinde rolü olan ve endojen olarak üretilen bir büyüme faktörüdür. Permeabilite faktörü olarak tanımlanan VEGF'nin, hipoksik dokuda, tumoral dokuda salınımı artmakta ve anjiogenezi sağlamaktadır. Hipoksik ortama karşı iki farklı yanıtı olan bu büyüme faktörü, reperfüzyon hasarının olduğu, geçici iskemide daha erken eksprese olurken, kalıcı iskemide daha geç eksprese olmaktadır. Bu çalışmada intraluminal ip yöntemi ile 90 dak OSA fokal iskemisini takiben 24 saat reperfüzyon modeli kullanılmış ve intraserebro ventriküler yolla 1. ve 3. saatte 8ng VEGF verilmiştir. Her iki deney grubunda da enfarkt hacminin kontrol grubuna göre 1. saatte %36, 3. saatte %46 oranında azaldığı saptanmıştır. TÜNEL metodu ile gösterilen apoptotik hücre sayısının kontrollere göre 1. saatte %59, 3. saatte %56 oranında azaldığı saptanmıştır. Enfarkt hacmindeki ve apoptotik hücre sayısındaki azalma açısından, karşılaştırıldığında deney ve kontrol grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bugüne kadar ilk kez bu çalışmada fokal iskemi-reperfüzyon sonrası İSV yolla VEGF uygulaması yapılmış, hem 1. hem de 3. saatte VEGF uygulamasının protektif olduğu gösterilerek, tedavi penceresi genişletilmiştir. Bu çalışma, VEGF'nin angiogenezden bağımsız protektif etkilerinin olduğu ve apoptozu azalttığının ileri sürüldüğü literatürdeki çalışmalar ile uyumluluk göstermiştir. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vascular endothelial growth factor is an endogenously produced growth factor which takes part in normal growth of endothelial cells and neurons. VEGF is defined as permeability factor; its secretion increases in hypoxic and tumoral tissues and provides angiogenesis. Having two different replies to hypoxia, this growth factor is expressed soon in transient ischemia with reperfusion damage but late in permenant ischemia. In this study, 24-hour reperfusion model was used following 90-minute MCA focal ishemia created by intraluminal filament method and 8 ng VEGF was given via intraserebro ventricular way at 1st and 3rd hour. The infarct volume in both experimental groups when compared with the control group was detected to have decreased by 36,3% at the 1st hour and 46% at the 3rd hour. Apoptotic cell number shown by TUN EL method was found to have decreased by 59% at the 1st hour and by 56% at the 3rd hour when compared with the control group. Differences in infarct volume and apoptotic cell number ware found to be considerable statistically. This study is a first as VEGF was given by ICV way following focal ischemia- reperfusion for the first time and VEGF was shown to be protective at the 1st and 3rd hour. This widened the therapeutic window. Conclusively, the results of this study are concordant with the studies in literature stating that VEGF decreases apoptosis and has protective effects unrelated with angiogenesis. rv