Fokal serebral iskemi-reperfüzyon modelinde iskemi sonrası verilen memantinin etkileri
The effects of memantine after ischemia in focal cerebral ischemia-reperfusion model
  1. Tez No: 141691
  2. Yazar: SEYFİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UFUK ALUÇLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
39 ÖZET iskemiyle ilgili yapılan klinik ve deneysel çalışmalar, tıkanmayla birlikte gelişen birincil hasar yanında, tıkanma sonrası gelişen olayların da doku hasarına önemli katkıları olduğunu göstermiştir. Eksitotoksisite, ikincil hasar mekanizmaları arasında ileri sürülen ve deneysel çalışmalarda en cok araştırılan mekanizmalardan biridir. Bu çalışmada Zea Longa ve arkadaşlarının tanımladığı 'intraluminal flament metodu' ile oluşturulan fokal serebral iskemi-reperfüzyon modelinde iskemi geliştirilmiştir. Daha sonra memantin verilerek ikincil hasar mekanizmalarının yavaşlatılarak iskemik penumbra alanının azaltılmasına çalışılmıştır. Araştırma sonucunda eksitotoksisite mekanizmasında rolü olan NMDA reseptör blokörü memantin iskemiden 30 dak. sonra 30mg/kg tek doz olarak oral yoldan uygulanması iskemi ile oluşan hasar alanını ve motor defısiti anlamlı ölçüde azaltmıştır, iskemide eksitatör aminoasit kaynaklı ikincil hasar, iskemi sonrası verilen memantin ile azaltılabilmektedir. Bu çalışmaya yapılacak ek klinik çalışmalar ile memantinin nöroprotektif etkisinin insanlarda kullanılarak inmelerin tedavi edilebileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
40 THE EFFECTS OF MEMANTINE AFTER ISCHEMIA IN FOCAL CEREBRAL ISCHEMIA-REPERFUSION MODEL SUMMARY The clinical and experimental studies about ischemia had demonstrated that both the initial damage ocurring after obstruction and the events developing after obstruction have important contributions in tissue damage. Exitotoxicity is put forward in the secondary damage mechanisms and is one of the most investigated mechanism in experimental studies. In this study, ischemia was formed in focal cerebral ischemia-reperfusion model that was developed by 'intraluminal flament method' which was first defined by Zea Longa et al. After that, memantine was administered and secondary damage mechanisms were slown down to decrease ischemic penumbral area. As a result of this study the administeration of 30 mg/kg/day oral memantin (a NMDA receptor blocker and have a role in exitotoxicity mechanism) 30 minutes after ischemia significantly decreased the damaged area and motor deficits occurring after ischemia. In ischemia, the secondary damage that originates from exitator aminoacites can be decreased with memantine usage. We think that with additional clinical studies neuroprotective effect of memantine can be used in human beings in stroke therapy.