Immediate biomechanical and neuromuscular adaptations to targeted exercises and their implications for medial tibial stress syndrome prevention
Hedeflenen egzersizlere anlık biyomekanik ve nöromüsküler adaptasyonlar ve bunların medial tibial stres sendromunun önlenmesine etkileri
  1. Tez No: 903922
  2. Yazar: AYMAN HACHEM BOUAMAMA
  3. Danışmanlar: ASSISTANT PROF. BORA BÜYÜKSARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Spor hekimliği ve askeri ortamlarda, alt uzuvları etkileyen yaygın bir aşırı kullanım yaralanması olan medial tibial stres sendromunun (MTSS) önlenmesi çok önemlidir. Bu çalışma, kontrollü adım inişlerinin (CSD) ve tek bacak yan sıçramalarının (SLLH) anlık biyomekanik ve nöromüsküler etkilerini inceleyerek MTSS'yi etkili bir şekilde önleyip önlemediğini değerlendirmektedir. Kas aktivasyonunu, eklem kinematiğini ve yer reaksiyon kuvvetlerini değerlendirmek için elektromiyografi, hareket yakalama ve kuvvet plakaları dahil olmak üzere modern veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Hedeflenen her iki egzersizin de değişen kas aktivitesi, artan kinematik ve azalan yüklenme oranı gibi ani biyomekanik adaptasyonları tetiklediği varsayılmıştır. Bu hipotezler, SLLH sonrasında baskın bacak için yüklenme oranında önemli bir düşüş olduğunu gösteren verilerle kısmen desteklenmiştir. Her iki egzersiz de MTSS ile ilgili faktörleri potansiyel olarak etkileyen benzersiz nöromüsküler ve kinematik adaptasyonlar göstermiştir. Sonuçlar, SLLH'nin MTSS gelişiminde kilit bir faktör olan tibial yüklenmeyi azaltmadaki faydalarını vurgulamaktadır. Kas kasılmasının azalması ve kinematiğin iyileşmesinin yanı sıra yüklenme oranında gözlenen azalma, MTSS'nin önlenmesi için her şeyi kapsayan bir strateji önermektedir. CSD eklem kinematiğini ve kas aktivitesini de etkilerken, yüklenme oranını önemli ölçüde etkilememiştir. Bu bulgular, MTSS risk faktörleriyle bağlantılı biyomekanik ve nöromüsküler parametrelerin değiştirilmesinde SLLH gibi hedefe yönelik egzersizlerin potansiyelinin altını çizmektedir. Sonuçlar, MTSS'yi önlemek için araştırmaya dayalı egzersiz programları oluşturmak için bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In sports medicine and military settings, preventing medial tibial stress syndrome (MTSS), a common overuse injury affecting the lower limbs, is crucial. This study evaluates if controlled step-downs (CSD) and single-leg side hops (SLLH) effectively prevent MTSS by examining their immediate biomechanical and neuromuscular effects. Modern data acquisition techniques, including electromyography, motion capture, and force plates, were utilized to assess muscle activation, joint kinematics, and ground reaction forces. Both targeted exercises were hypothesized to induce immediate biomechanical adaptations, such as altered muscle activity, enhanced kinematics, and reduced loading rate. These hypotheses were partially supported, with data showing a significant decrease in loading rate for the dominant leg after SLLH. Both exercises showed unique neuromuscular and kinematic adaptations, potentially affecting MTSS-related factors. The results highlight the benefits of SLLH in reducing tibial loading, a key factor in MTSS development. The observed decrease in loading rate, alongside reduced muscle contraction and improved kinematics, suggests an all-encompassing strategy for MTSS prevention. While CSD also influenced joint kinematics and muscle activity, it did not significantly affect the loading rate. These findings underscore the potential of targeted exercises like SLLH in modifying biomechanical and neuromuscular parameters linked to MTSS risk factors. The results offer a foundation for creating research-based exercise programs to prevent MTSS