6-18 yaş arası tek çocuğa sahip ebeveynlerin evlilik uyumu ile helikopter tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between marital adjustment and helicopter parenting in parents with only one child aged 6-18
- Tez No: 903932
- Danışmanlar: PROF. DR. EBULFEZ SÜLEYMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Helikopter ebeveynlik, ebeveynlerin çocuklarının yaşamlarını aşırı derecede kontrol etme eğilimlerini ifade ederken, evlilik uyumu kavramı ise çiftler arasındaki ilişkinin kalite ve memnuniyet seviyesini anlatmaktadır. Bu çalışmada helikopter ebeveynlik tutumu ile evlilik uyumu arasındaki ilişki incelenmiş ve evlilik uyumu ile helikopter ebeveyn tutumu arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığını tespit etme amaçlanmıştır. Araştırma, 6-18 yaş arası tek çocuğa sahip 38 erkek katılımcı ve 90 kadın katılımcı olmak üzere toplam 128 ebeveynle yapılmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanmış demografik bilgi formu, evlilik uyum soruları ve helikopter ebeveynlik tutumlarına ilişkin anket uygulanmış olup veriler çevrimiçi anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın sınırlamaları arasında örneklem büyüklüğünün küçük olması ve verilerin yalnızca belirli bir ilçeden toplanmış olması yer almaktadır. Elde edilen bulgular ve yapılan analizlerin sonucuna göre evlilik uyumu ile helikopter çocuk yetiştirme tutumu arasında zayıf bir pozitif ilişki bulunmakta olup dolayısı ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Bu bağlamda, elde edilen bulgular helikopter ebeveynlik tutumu ile evlilik uyumu arasındaki ilişkinin daha karmaşık veya bağlamsal faktörlere bağlı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Helicopter parenting refers to the tendency of parents to excessively control their children's lives, while the concept of marital adjustment refers to the quality and satisfaction level of the relationship between couples.In this study, the relationship between helicopter parenting attitude and marital adjustment was examined and it was aimed to determine whether there is a significant relationship between marital adjustment and helicopter parenting attitude. The study was conducted with a total of 128 parents (38 male participants and 90 female participants) with only one child between the ages of 6-18. The participants were administered a demographic information form prepared by the researcher, marital adjustment questions, and a questionnaire on helicopter parenting attitudes, and the data were collected by online survey method. The limitations of the study include the small sample size and the fact that the data were collected only from a certain district. According to the findings and the results of the analyzes, there is a weak positive relationship between marital adjustment and helicopter parenting attitudes, and therefore, no statistically significant relationship was found. In this context, the findings suggest that the relationship between helicopter parenting attitude and marital adjustment may be more complex or dependent on contextual factors.