Ergenlerin yeme davranışları ile öz-duyarlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between adolescents' eating habits and self-compassion
- Tez No: 963092
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın amacı ergenlerin yeme davranışları ile öz-duyarlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma grubunu Bursa ili Osmangazi İlçesine bağlı ortaöğretim kurumlarından 15 yaş altı (13,14 ve 15), 15 yaş ve üzeri (15,16,17) öğrenciler alınmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılarak, 202 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak:“Hollanda Yeme Davranışı Anketi”,“Öz-Duyarlık Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ergenlerin %87,6'sının kız, %12,4'ünün ise erkek olduğu tespit edilmiştir. Ergenlerin yeme davranışı ölçeği toplam puanı ve alt boyutlarına ilişkin puanlar ile öz-duyarlık ölçeği toplam puanı ve alt boyutlarına ilişkin puanlar arasında, öz-sevecenlik ile duygusal yeme ve kısıtlayıcı yeme alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Öz-yargılama alt boyutu ile kısıtlayıcı ve dışsal yeme alt boyutları arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Bilinçli farkındalık ile duygusal yeme alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken bilinçli farkındalık alt boyutu ile kısıtlayıcı yeme, dışsal yeme alt boyutları ve yeme davranışları toplam puanları arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İzolasyon alt boyutu ile duygusal yeme alt boyutu arasındaki ilişki anlamsız iken, kısıtlayıcı, dışsal yeme alt boyutu ve yeme davranışları toplam puanı arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Bilinçlilik alt boyutu ile duygusal yeme alt boyutu arasında ise kısıtlayıcı yeme alt boyutu ve yeme davranışları toplam puanları arasındaki ilişki anlamsız, iken dışsal yeme alt boyutu arasında ise anlamlı, bir ilişki olduğu saptanmıştır. Öz-duyarlığı yüksek bireyler, yaşadıkları yetersizlik ya da başarısızlık durumlarında kendilerine yargısız bir kabulle karşıladıkları, yeme davranışlarında ise daha sağlıklı davranışlar gösterdikleri bulunmuştur. Sonuçta, ergenlerin yeme davranışları ile öz-duyarlık arasındaki ilişkiyi inceleyecek çalışmalarda alan yazını olması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between adolescents' eating habits and their self-awareness. The study group consisted of students under the age of 15 (13, 14 and 15) and 15 and over (15, 16, 17) from secondary education institutions in Osmangazi District of Bursa province. Using criterion sampling, one of the purposive sampling methods, 202 students were included in the study. As data collection tools:“Dutch Eating habits Questionnaire”,“Self-Sensitivity Scale”and“Personal Information Form”were used. It was determined that 87.6 % of the adolescents were girls and 12.4% were boys. No significant relationship was found between the total score and sub-dimensions of the eating behavior scale and the total score and sub-dimensions of the self-compassion scale, and between self-compassion and emotional eating and restrictive eating sub-dimensions. A significant relationship was found between self-judgment sub-dimension and restrictive and externalizing eating sub-dimensions. While there was no significant relationship between mindfulness and emotional eating sub-dimensions, a significant relationship was found between mindfulness sub-dimension and restrictive eating, external eating sub-dimensions and total scores of eating behaviors. While the relationship between the isolation sub-dimension and the emotional eating sub-dimension was not significant, there was a significant relationship between the restrictive and external eating sub-dimensions and the total score of eating habits. The relationship between the mindfulness sub-dimension and the emotional eating sub-dimension was found to be insignificant, while the relationship between the restrictive eating sub-dimension and the total scores of eating habits was insignificant, and there was a significant relationship between the external eating sub-dimension. Individuals with high self-awareness have been found to accept themselves with non-judgmental acceptance in cases of inadequacy or failure, and to show healthier behaviors in eating habits. As a result, it is important in terms of the literature in studies that will examine the relationship between adolescents' eating habits and self-awareness.