Hitit devlet teşkilatı ve örgütlenmesi
Hittite state institution and their organization
  1. Tez No: 903941
  2. Yazar: TOLGA ÖRNEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hititoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Söz konusu çalışma, MÖ II. binyıla tarihlenen Hitit çiviyazılı belgeleri ışığında, Hitit Devleti'nin Teşkilatına dair katkı sağlamayı hedeflemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, devlet teşkilatının genel bir tanımı yapılmıştır. MÖ II. binyıl Anadolu'su ve öncesinde görülen siyasi yapı ele alınmıştır. Coğrafya'nın, devlet teşkilatına etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, Hitit Devleti'nin yönetim biçimi ve kraliyet ailesinin devlet teşkilatındaki rolü ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Eski Hitit Döneminden İmparatorluk Dönemine kadar, Hitit Devlet Teşkilatının geçirdiği yapısal değişimlere değinilmiştir. Bu bölümde devletin siyasi yapıları, kent ve alan yönetimi gibi konular ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise Hitit Devlet Teşkilatı içerisinde yer alan önemli bazı memurlara dair geniş kapsamlı bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to make a contribution to the organization of the Hittite State in the light of the Hittite cuneiform documents dated to the second millennium BC. In the first chapter of the study, a general definition of the state organization was made. In the second millennium BC in Anatolia and previously discussed the political structure. The effects of geography on the state organization were examined. In the second chapter, the administration style of the Hittite state and the role of the royal family, in the state organization are discussed. In the third chapter, the structural changes of the Hittite state organization from the Early Hittite period to the Imperial period are mentioned. In this section, issues such as the political structures of the state, city and area management are discussed. In the fourth chapter, a comprehensive study was conducted on some important officials in the Hittite State Organization.