Hitit tarihinde taht kavgaları ve gasıp krallar
Throne struggles and usurper kings in Hittite history
- Tez No: 925508
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Hitit Devleti'nin kuruluş aşamasındaki siyasi karışıklıklar ve çöküş dönemine kadar yaşanan taht mücadeleleri tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Hitit Devleti'nde yaşanan siyasi çekişmeler ve taht kavgaları, tanrıları kızdıran bir eylem olarak görülse de suikast ve taht gaspıyla sonuçlanan komplo girişimlerini oluşturmuştur. Gasıp krallara ait ele geçen belgeler incelendiğinde bütün gaspçıların belli bir olay örgüsü içinde suçlarını sebep-sonuç ilişkisi kurarak aktardığı görülmektedir. Gasıp Hitit Kralları, bu şekilde kendi meşruiyetlerini kanıtlamayı ve tahttaki yerlerini güvence altına almayı amaçlamaktadır. Tez çalışmasında, konu kapsamında birincil kaynaklar olan Hititçe Çiviyazılı ve Anadolu Hiyeroglif Yazılı belgeler ve ikincil kaynaklar birlikte değerlendirilmiştir. Hitit Devleti monarşik idari yapıya sahip olmasına rağmen devlet teşkilatı içerisinde var olan meclisler, bu meclislerin işlevleri; veliaht prensler ve krala doğrudan temasta bulunan hanedan üyelerinin taht gaspındaki rolleri incelenmeye çalışılmıştır. Taht gasplarının aktarıldığı belgelerde kullanılan retorik ve üslubun gasıp kralı savunmaya yönelik olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The political turmoil during the establishment of the Hittite State and the struggles for the throne until the period of its collapse constitute the main subject of the thesis. Although the political conflicts and throne struggles experienced in the Hittite State were seen as actions that angered the gods, they also constituted conspiracy attempts that resulted in assassinations and usurpation of the throne. When the documents obtained regarding the usurper kings are examined, it is seen that all usurpers narrate their crimes within a certain plot by establishing a cause-effect relationship. In this way, the usurper Hittite kings aimed to prove their own legitimacy and secure their place on the throne. In the thesis study, the primary sources within the scope of the subject, Hittite Cuneiform documents and Anatolian Hieroglyphic written documents and secondary sources were evaluated together. Although the Hittite State had a monarchical administrative structure, the councils that existed within the state organization, the functions of these councils, the roles of the crown princes and the members of the dynasty who were in direct contact with the king in the usurpation of the throne were tried to be examined. It is understood that the rhetoric and style used in the documents reporting the usurpations of the throne were aimed at defending the usurping king.