Desinging collimators for gamma cameras using Monte Carlo code
Gama kameralarda Monte Carlo gate codu kullanırak koliamtör dizaynı
- Tez No: 903952
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TÜRKAY TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezin amacı, gama kameralarda kullanılan LEHR kolimatörünün septa yüksekliği, septa inceliği ve hole yarıçapı değerlerini değiştirerek daha iyi çözünürlük ve artan hassasiyet sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, LEHR kolimatörünün NEMA ölçümleri alınmış ve Monte Carlo simulasyonlarıyla gerçeğe yakın bir ortam oluşturulmuştur. Gate platformunda gama kamera, kristal, kolimatör ve diğer bileşenler simüle edilerek, seçilen septa yüksekliği, septa inceliği ve hole yarıçapı değerleri üzerinden kolimatör performansının rezolüsyon ve hassasiyetine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to enhance the resolution and sensitivity of the LEHR collimator used in gamma cameras by modifying the septa height, septa thickness, and hole diameter parameters. The study involves acquiring NEMA measurements of the LEHR collimator and creating a realistic simulation environment using Monte Carlo simulations. Subsequently, the gamma camera, crystal, collimator, and associated components are simulated on the GATE platform. Selected values of septa height, septa thickness, and hole diameter are used in the simulations to evaluate their effects on collimator resolution and sensitivity.