Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip edilen preterm bebeklerderetinopati gelişimi ve neden olan faktörlerin retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of the development of retinopathy andcontributing factors in preterm infants followed in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 903959
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda hastanemiz yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip edilen preterm bebeklerde retinopati gelişimi ve neden olan faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 2019-2023 tarihleri arasında SBÜ, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları EAH Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi gören 34 gestasyon haftası ve altındaki 171 prematüre bebek dahil edildi. Olgular hafif PR/PR olmayan ve ciddi PR olguları olarak iki gruba ayrılarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ciddi retinopati, ileri evre lazer veya intravitreal enjeksiyon gerektiren, Zon 1'de herhangi Evrede plus hastalık varlığı, Zon I Evre 3 plus hastalık (-) ve Zon II evre 2 ve 3 plus hastalık varlığı olarak tanımlandı. Bu grup dışındakiler hafif PR olguları olarak gruplandı. Olguların 88'i (%51,5) erkek, 83'ü (%48,5) kız idi. Çalışmamızdaki bebeklerin %19,9'u normal spontan doğum ile %80,1'i sezaryen ile doğmuştu. Olguların 152'sinde (%88,9) hafif PR ve 19'unda (%11,1) ağır PR saptandı.Bebeklerin 152'si (%88,9) tedavisiz takip edilirken, 8'inde (%4,7) lazer tedavisi, 6'sında (%3,5) intravitreal bevacizumab enjeksiyonu gerekirken, 5 olguda ise (%2,9) hem lazer hem de intravitreal bevacizumab enjeksiyonu uygulanmıştı. Risk faktörlerinden gestasyon yaşı, doğum tartısı, 1. ve 5. Dakika Apgar skoru değerleri arttıkça PR gelişme riskinin azaldığı görülmüştür. Resüsitasyon ihtiyacı, surfaktan ve postnatal steroid kullanımı, RDS, İVK ve NEK varlığı, mekanik ventilasyon, TPN, hastane yatış günlerinin bağımsız birer risk faktörü olduğunu, bu risk faktörlerinin PR gelişme riskini anlamlı şekilde arttırdığını saptadık. PR günümüzde hala önemini korumaktadır. Bu çalışmada takip ettiğimiz preterm bebeklerde ciddi PR görülme sıklığının düşük olduğunu ve ciddi PR oluşumu için en önemli risk faktörlerinin düşük gestasyon haftası, MV süresi, PDA, İVK, NEK ve KAH varlığı, ES transfüzyonu, oksijen tedavi süresi ve hastane yatış süresi olduğunu saptadık. YYBÜ'de tedavi gören pretermlerde bu risk faktörlerinin oluşumunu önlemek için uygun yaklaşımların yapılması ve tarama ciddi PR olgularının görülme sıklığını azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study aimed to examine the development of retinopathy and the causative factors in preterm babies followed in the neonatal intensive care unit of our hospital. 171 premature babies at 34 weeks of gestation and below who were hospitalized in the Health Sciences University, İstanbul Education and Research Hospital, Süleymaniye Maternity Hospital Newborn Intensive Care Unit between 2019 and 2023 were included in our study. The cases were also divided into two groups as mild PR/non-PR and severe PR cases and statistically compared. Severe retinopathy was defined as the presence of any Stage plus disease in Zone 1, Zone I Stage 3 plus disease (-) and Zone II stage 2 and 3 plus disease requiring advanced laser laser or intravitreal injection. Those other than this group were grouped as mild PR cases. Of the 171 neonates, 83 (%48,5) were female and 88 (51,5%) male. In our study, 19.9% of the babies were born via normal spontaneous delivery, while 80.1% were born via cesarean section. Mild PR was detected in 152 cases (88.9%) and severe PR in 19 cases (11.1%). While 152 (88.9%) of the babies were followed up without treatment, 8 (4.7%) required laser treatment, 6 (3.5%) required intravitreal bevacizumab injection and 5 (2.9%) required both laser treatment and intravitreal bevacizumab injection. It was observed that as the gestational age, birth weight, and the Apgar scores at 1 and 5 minutes increased, the risk of development of PR decreased. We found that the need for resuscitation, surfactant and postnatal steroid use, presence of RDS, IVH, and NEC, mechanical ventilation, TPN, and length of hospital stay were independent risk factors that significantly increase the risk of developing PR. PR still maintains its significance even today. In this study, we found that the incidence of severe PR in preterm infants was low, and the most significant risk factors for severe PR development were low gestational age, duration of mechanical ventilation (MV), presence of PDA, IVH, NEC and sepsis, erythrocyte transfusion, duration of oxygen therapy, and length of hospital stay. Implementing appropriate strategies to prevent the occurrence of these risk factors and conducting screening in preterm infants treated at NICU will reduce the incidence of severe PR cases.