Biophilic design for sustainable buildings: A case study of some selected buildings in Lagos state, Nigeria
Sürdürülebilir binalar için biyofilik tasarım: Nijerya, Lagos şehrindeki bazı seçilmiş binaların vaka çalışması
  1. Tez No: 903984
  2. Yazar: HAUWA MOHAMMED BABA DUNA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MAAN CHIBLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışma, çevresel sorunları ele almak ve sürdürülebilir bina uygulamalarını teşvik etmek için mimaride biyofilik tasarım ilkelerinin kullanımını araştırmaktadır. Hızlı kentleşme, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybını ele almak için biyofilik mimariye doğru bir geçiş ihtiyacını vurgulamaktadır. Biyofilik tasarım ilkelerini benimseyerek, gelecek nesiller için sürdürülebilir bir gelecek sağlarken mevcut ihtiyaçları karşılayan ortamlar yaratabiliriz. Araştırma, hem nitel hem de nicel verileri analiz eden karma bir araştırma yöntemi kullanmaktadır. Ayrıntılı vaka çalışmaları yoluyla çalışma, biyofilik tasarım kriterlerine göre seçilen binaların performansını değerlendirerek sürdürülebilirlik, estetik ve insan-doğa ilişkisine odaklanmaktadır. Bulgular, uygulamadaki ortak engelleri, başarı faktörlerini ve gelecekteki tasarım uygulamaları için önerileri ortaya koymaktadır. Temel içgörüler arasında biyofilik tasarımın işgalci refahı, enerji verimliliği ve genel çevresel performans üzerindeki olumlu etkisi yer almaktadır. Bununla birlikte, yerel malzemelerin düşük kullanımı ve yenilenemeyen enerji biçimlerine bağımlılık gibi sorunlar, Lagos Şehri'nde biyofilik tasarımın daha da geliştirilmesi potansiyelini vurgulamaktadır. Araştırma, biyofilik tasarımın şehirlerde sürdürülebilirliği ve insanların yaşam kalitesini nasıl artırabileceğine dair yeni bakış açıları sunuyor ve sürdürülebilir kentsel ortamlar tasarlamakla ilgilenen mimarlar, tasarımcılar ve karar vericiler için faydalı oluyor.
Özet (Çeviri)
The study explores the use of biophilic design principles in architecture to address environmental issues and promote sustainable building practices. It emphasizes the need for a shift towards biophilic architecture to address rapid urbanization, climate change, and biodiversity loss. By adopting biophilic design principles, we can create environments that meet present needs while ensuring a sustainable future for generations to come. The research uses a mixed research method, analyzing both qualitative and quantitative data. Through detailed case studies, the study evaluates the performance of selected buildings based on biophilic design criteria, focusing on sustainability, aesthetics, and the human-nature relationship. The findings reveal common barriers to implementation, success factors, and recommendations for future design practices. Key insights include the positive impact of biophilic design on occupant well-being, energy efficiency, and overall environmental performance. However, issues such as low utilization of local materials and reliance on non-renewable energy forms highlight the potential for further development of biophilic design in Lagos City. The research offers novel insights into how biophilic design can enhance sustainability and people's quality of life in cities, useful for architects, designers, and decision-makers interested in designing sustainable urban environments.