Exploring the artistic stance of AI-generated images
Yapay zeka tarafından üretilen görsellerin sanatsal statüsünü keşfetmek
- Tez No: 917758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ FEVZİ ZAMBAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Yapay Zeka tarafından üretilen görseller bağlamında önemli bir soru, bunların sanat olup olmadığı sorusudur. Yakın zamanda geliştirilen Yapay Zeka sistemleri metinden görsel üretme yoluyla, çoğu zaman insan yapımı görsellerden ayırt edilemeyen görseller üretmektedirler. Bu ayırt edilemezlik, Yapay Zeka tarafından üretilen görsellerin insan sanatıyla karıştırıldığı durumlara yol açmıştır. Fakat gerçek ortaya çıktığında, bu görseller sanatsal statülerini kaybetmektedirler. Bu tezde, bazı insan üretimi görsellerin sanat olma iddiası varsa, bu durumda Yapay Zeka tarafından üretilen bazı görsellerin de benzer bir iddiaya sahip olmasına izin verilmesi gerektiğini savundum. İki tür görsel arasındaki ayırt edilemezlik, basitçe insan içeriğinin kopyalanmasından doğan bir benzerlikten kaynaklanmaz. Var olan Üretken Yapay Zeka sistemlerinin mimarisinin incelenmesi, bu sistemlerin yürüttüğü işlemlerin insan içeriğinin kopyalanmasından çok daha karmaşık olduğunu ortaya koymaktadır. Yapay Zeka tarafından üretilen görseller, insan üretimi görsellerden ayırt edilemez olmaya sebep olabilecek, insan sanatıyla ilişkili bazı temel özellikler sergilerler. Ve bu özellikler, Yapay Zeka tarafından üretilen görsellere sanatsal bir statü de kazandırabilirler. Bu tezde, insanların sanat objeleriyle girdikleri etkileşiminle uyumlu ve Yapay Zeka tarafından üretilen görsellerin sanatsal statüleri açısından değerlendirilmesiyle ilgili birçok sorunu çözen, çıktı odaklı bir yaklaşım öneriyorum. Önerdiğim yaklaşım, iki tür görselin ayırt edilmesinin zorluğunu yaratıcılık kavramına başvurarak açıklar. Ayrıca, çıktı odaklı bir yaklaşım için uygun bir yöntem olarak Turing Testi'nin değiştirilmiş bir versiyonunu, yani Demokratikleştirilmiş Turing Testi'ni sunar.
Özet (Çeviri)
An important question in the context of AI-generated images is whether they are art. The recent generative-AI systems generate images by means of text-to-image generation which are, in many cases, indistinguishable from human-made images. This indistinguishability has led to situations in which AI-generated images were mistaken for human art. Once the truth is revealed, however, these images lose their artistic stance. This dissertation argues that if some human-made images can have a claim to be art, then some AI-generated images should be allowed to have a similar claim. The indistinguishability in case does not merely stem from a resemblance due to copying human content. An examination of the architecture of the recent generative-AI systems reveals that the operations of these systems are much more complex than copying human content. AI-generated images exhibit some fundamental properties that are associated with human art which might be responsible for the indistinguishability in case. And such properties might also grant AI-generated images an artistic status. In this dissertation, I propose an output-oriented approach which is in conformity with human interaction with art objects and which solves many problems related to the evaluation of AI-generated images in terms of their artistic stance. My approach explains why the two sorts of images are hard to distinguish by employing the concept of creativity. It further proposes a modified version of the Turing Test as a suitable method for pursuing an output-oriented approach to AI-generated images, namely, the Democratized Turing Test.