Bir tekstil sektöründe iş etüdü ve GSD metodunun pantolon hattında uygulanması
Work study and application of the GSD method in a textile sector on the pants line
  1. Tez No: 904015
  2. Yazar: MUSTAFA CAN HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRUL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Tekstil endüstrisi, zamanında teslimat, verimli üretim ve artan kapasiteye odaklanarak ekonomide hayati bir rol oynamaktadır. Rekabetçilik, küresel el hareketi standartlarının yazılımla entegrasyonu yoluyla üretimdeki el hareketlerinin en aza indirilmesiyle artırılabilecek kalite, hız ve maliyet verimliliğine bağlıdır. Giysi üretim zamanlamasında REFA ölçümü, endüstrilerde yaygın olarak uygulanan MTM yöntemini kullanan el hareketi kodlamasından önce gelir. Hazır giyim sektörü, ortak el hareketlerini ve makine sürelerini ürün değerlendirmesinin ardından kodlamaya entegre eden GSD yöntemini kullanıyor. GSD, el hareketlerini ve makine yeteneklerini analiz ederek verimliliği artırmayı ve üretim sürelerini dünya standartlarında belirlemeyi amaçlamaktadır. Sistem 39 kod kullanmaktadır. Bir hazır giyim fabrikasında pantolon üretimi üzerine yapılan bir araştırmada, ön ve arka paneller, montajlar ve ütüleme alanlarındaki 93 operasyon analiz edilmiştir. REFA (56,2 dakika) ile GSD (48,83 dakika) süreleri karşılaştırıldığında, küresel el hareketi standartlarına uyulduğunda %86,89'luk bir iyileşme görüldü. Çalışmada da görüldüğü gibi standardizasyon ve dijital entegrasyon, hazır giyim sektörünün verimliliği ve rekabet avantajı açısından hayati önem taşıyor.
Özet (Çeviri)
The textile industry plays a vital role in the economy, with a focus on timely delivery, efficient production, and increased capacity. Competitiveness depends on quality, speed, and cost-efficiency, which can be improved by minimizing hand movements in production through the integration of global hand movement standards with software. In garment production timing, REFA measurement precedes hand movement coding using the MTM method, commonly applied across industries. The garment sector employs the GSD method, integrating common hand movements and machine times into coding after product assessment. GSD aims to improve efficiency and set world-standard production times by analyzing hand movements and machine capabilities. The system uses 39 codes. A study on pant production in a garment factory analyzed 93 operations across front and back panels, assemblies, and ironing. Comparing REFA (56.2 min) to GSD (48.83 min) times showed an 86.89% improvement when adhering to global hand movement standards. As demonstrated in the study, standardization and digital integration are vital for garment sector efficiency and competitive edge.