Sustainable development and green economy: A systematic review
Sürdürürebilir kalkınma ve yeşil ekonomi: Sistematik literatür taraması
- Tez No: 904014
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yeşil ekonomiye geçişte sürdürülebilir kalkınma kavramı, uzun vadeli çevresel sağlığı, toplumsal eşitliği ve ekonomik refahı desteklemek için ekonomik sistemleri ve uygulamaları yeniden şekillendirmeyi ifade etmektedir. Yeşil ekonomi, çevreyi bozmadan sürdürülebilir kalkınmayı teşvik ederken çevresel riskleri ve ekolojik kıtlıkları azaltmaya odaklanır. Bu tez, PRISMA 2020 sistematik literatür taraması yöntemi ışığında yeşil ekonomi ve sürdürülebilir kalkınma arasındaki etkileşimi açıklamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda yeşil ekonomiye geçiş, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için karmaşık ancak gerekli bir süreçtir. Nihai durumda, çevre sağlığını destekleyen bir ekonomi yaratmak için politika, teknoloji ve sosyal alanlarda koordineli olarak düzenlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The term“sustainable development”in transition to“green economy”involves reshaping economic systems and practices to support long-term environmental health, social equity, and economic prosperity. A“green economy”focuses on reducing environmental externalities while supporting“sustainable development”without negative externalities. This thesis aims to explain the interaction between“green economy”and“sustainable development”by providing PRISMA guided systematic literature review. To do this, it is expected to highlight the existing literature on the concept. Thus, the transition to a“green economy”is a complex but essential process for achieving“sustainable development”. It requires coordinated efforts across policy, technology, and social spheres to create an economy that supports both human well-being and environmental health.