İş etüdü - iş ölçümü teknikleri ve tekstil sektöründe bir uygulama
Work study, work measurement technics and an application to the textile industry
  1. Tez No: 97300
  2. Yazar: YUNUS DURGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, ilk iki bölümde iş etüdünün tanımı ve hedefleri, tarihçesi,üretime etkisi ve üretim planlamaya olan faydalarının yanında, yönetime sağladığı faydalar üzerinde de durulmuştur. Üçüncü bölümde, iş etüdünün temel aşamaları, iş etüdü tekniklerinin uygulanma düzeyleri, ve birbirleriyle ilişkileri, ergonomik açıdan çalışma yeri düzenleme ve örgütsel iş düzenleme konularına açıklık getirilmiştir. Dördüncü bölümde, iş etüdünün bölümleri üzerinde durularak metod etüdü ve iş ölçümünün tanımı,amacı, yararlan ve uygulama aşamaları hakkında açıklamalara yer verilmiştir. Ayrıca iş ölçüm teknikleri hakkında genel bilgiler verilmekle beraber uygulama da en çok kullanılan kronometraj yönteminin adımlan, standart zamanın hesabı ve uygumada dikkat edilecek noktalar üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde ise, iş etüdü ile üretim planlama ve kontrol arasındaki sıkı ilişkiyi ve işletmelere sağladığı faydalara açıklıkla gösterilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu bölümde, ele alman tekstil işletmesinin ( EDİP İPLİK A.Ş.) bir iş istasyonunda yapılan iş etüdü uygulamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims and definition of work study, the history, the effect for production, the the advantage to production - planning and the advantage for management of work study were investigated in the first two section of this study The main stages of work study, the application levels of work study technics and the relationships of each other, the working place arrangement and the organizational work arrangement according to ergonomy were explained in the section three. On the section of work study, the explanations about the definition, the aim, the advantages, the application stages of the method study and the work measurement. were took part in section four. Besides giving the general information about work measurement technics, the stages of kronometry method, the standard time calculation that prevailingly used in pratice and subjects taking in to consideration in the practice were investigated in this section. There is a direct relation between work study and productivity and production planning & control. Production planning and control means, arranging the necessary components to ease the production of certain products to be further produced and also to undergo these politices and the control of productivity. The purpose of production planning and control is to increase the productivity and to obtain a certain stability in production. 11