Unveiling a collector's psyche: A psychoanalytic study of John Fowles's novel The Collector
Bir koleksiyoncunun ruhunu ortaya çıkarmak: John Fowles'ın The Collector romanı üzerine psikanalitik bir inceleme
  1. Tez No: 904037
  2. Yazar: MELTEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP SARIARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezin temel amacı John Fowles'ın Koleksiyoncu isimli romanındaki ana karakter Frederick Clegg'i psikanalitik edebiyat kuramı bağlamında tartışıp analiz ederek bir kelebek koleksiyoncusunun toplama davranışını ne zaman ve ne şekilde kazandığını ortaya çıkarmak ve bu davranışın yetişkinlikte nasıl bir takıntıya dönüştüğünü araştırmaktır. Travmatik deneyimler, davranıştaki belirli değişiklikler ve potansiyel suç teşkil eden eylemlere ritüelistik katılım yoluyla ifade edilir. Bu nedenle mevcut tezde romanın ana karakterinin erken çocukluk ve yetişkinlik dönemindeki deneyimleri ve davranışları değerlendirilmektedir. Elde edilen veriler, Freud, Jung, Lacan, Randy O. Frost, Donald Black, David Tolin, Bowlby, Ainsworth gibi psikanaliz alanında seçkin kuramcı ve uzmanların çalışmalarından yararlanılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, Clegg'in erken çocukluk döneminde edindiği kelebek toplama hobisi, çocukluk döneminde yaşadığı travmalarla pekişmiştir. Bu hobinin yetişkinlik döneminde takıntıya dönüşmesi de, bir kadını kaçırmasına ve onun ölümüne sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to discuss and analyze Frederick Clegg, the main character in John Fowles's novel entitled The Collector, within the context of psychoanalytic literary theory to reveal when and in what way a butterfly collector acquires the collecting behavior, and to investigate how this behavior turns into an obsession in adulthood. Traumatic experiences are expressed through specific changes in behavior and ritualistic participation in potentially criminal acts. Therefore, in the current thesis, the experiences and behaviors of the novel's main character in early childhood and adulthood are evaluated. The data obtained are interpreted by making use of the studies of distinguished theorists and experts in the field of psychoanalysis such as Freud, Jung, Lacan, Randy O. Frost, Donald Black, David Tolin, Bowlby, and Ainsworth. According to the results of the research, Clegg's hobby of collecting butterflies in his early childhood was reinforced by the traumas he experienced during his childhood. This hobby turned into an obsession in adulthood, causing him to kidnap a woman and cause her death.