Sürdürülebilirliğin dünya genelindeki stadyumlar bağlamında irdelenmesi: Fayda-maliyet analizleriyle İzmir Alsancak Stadyumu için öneriler
An investigation sustainability in the context of stadiums around the world: Recommendations for İzmir Alsancak Stadium with cost-benefit analysis
- Tez No: 904038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLUĞ SAVAŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Her birey hayatını sürdürebilmek ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek için enerji tüketmekte ve bu enerjiyi sağlamak amacıyla kaynaklara gereksinim duymaktadır. Zaman içerisinde artan nüfus, kentleşme ve endüstrileşme gibi etkiler sonucu bu enerji ihtiyacı yüksek boyutlara ulaşmış, Sanayi Devrimi ile bu enerji talebi fosil yakıtlardan sağlanmaya başlanmıştır. Bu durum çevresel açıdan olumsuz etkilere sebebiyet vermiş, ekolojinin dengesini bozmuştur. Tüm bu sorunlara bir çözüm yaklaşımı olarak geliştirilen sürdürülebilirlik, zaman içinde gıda, sanayi, ekonomi, turizm vb. birçok sektörde kullanılır hale gelmiştir. Bu noktada mimarlık sektörünün de büyük bir payı bulunmaktadır. Küresel ölçekteki enerji tüketiminin yüzde 34'ü ve karbondioksit salınımlarının yüzde 37'si yapılardan kaynaklanmaktadır. Stadyumların enerji tüketimleri ve kaynak kullanımları ise hacimleri ile doğru orantılı olarak yüksek olmakta, sürdürülebilirlik açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilirlik yaklaşımının mimaride yansımasını stadyum yapıları üzerinden tartışarak, iyileştirme önerilerinin değerlendirmesini yapmaktır. Çalışmanın kapsamını ise İzmir ili, Konak ilçesinde yer alan 15.000 kişilik kapasiteye sahip Alsancak Stadyumu oluşturmaktadır. Alsancak Stadyumu, sürdürülebilirlik açısından ele alınmış, ekolojik çerçevede çevresel etkilerini azaltmak için sekiz adet iyileştirme önerisi geliştirilmiş, fayda-maliyet analizi yöntemi kullanılarak önerilerin potansiyel faydaları değerlendirilmiştir. Fayda-maliyet analizi uygulamasında her bir öneri için üç farklı firmadan fiyat teklifleri alınarak ilk yatırım maliyeti belirlenmiş, önerilen uygulamaların sağladığı faydalar parasal ifade cinsinden yıllık tasarruf bedeli olarak hesaplanarak geri ödeme süreleri bulunmuştur. Elde edilen veriler doğrultusunda önerilen uygulamaların karşılaştırmalı olarak değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmada, Alsancak Stadyumu için çevresel etkilerini en aza indirmeye yönelik olumlu ve elverişli fırsatlar olduğu, uygulanan sürdürülebilir iyileştirme önerileri ile elde edilecek kârın optimizasyonu sayesinde sürdürülebilir gelişme noktasında önemli faydalar barındırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every individual consumes energy to sustain life and meet their needs, and resources are required to provide this energy. Over time, due to factors such as increasing population, urbanization, and industrialization, this energy demand has reached significant levels. With the Industrial Revolution, this energy demand began to be met by fossil fuels. This situation has caused adverse environmental impacts and disrupted the balance of ecology. As a solution to all these problems, sustainability has been developed and, over time, has been utilized in various sectors, including food, industry, economy, and tourism. The architecture sector also has a significant share in this context. Globally, buildings account for 34 percent of energy consumption and 37 percent of carbon dioxide emissions. The energy consumption and resource use of stadiums are proportionally high due to their large volumes, resulting in adverse outcomes in terms of sustainability. This study aims to discuss the reflection of the sustainability approach in architecture through stadium structures and to evaluate improvement suggestions. The scope of the study includes Alsancak Stadium, which has a capacity of 15,000 seats and is located in the Konak district of Izmir. Alsancak Stadium was examined regarding sustainability, and eight improvement suggestions were developed to reduce its environmental impacts within an ecological framework. Using a cost-benefit analysis method, the potential benefits of these suggestions were evaluated. In the costbenefit analysis, initial investment costs were determined by obtaining price quotes from three different companies for each suggestion, and the benefits provided by the proposed implementations were calculated as annual savings, expressed in monetary terms, to determine payback periods. Based on the obtained data, the proposed implementations were evaluated comparatively. The study concluded that there are favorable opportunities to minimize the environmental impacts of Alsancak Stadium and that the optimization of profits obtained through the implemented sustainable improvement suggestions provides significant benefits in terms of sustainable development.