Obeziteli adölesanlarda obezite derecesi ile metabolik sendrom kriterlerinin karşılaştırılması
Comparison of obesity degree and metabolic syndrome criterias in adolescents with obesity
  1. Tez No: 904040
  2. Yazar: RUMET ARJEN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE DUT, PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Obezite günümüzde sıklığı artan ve erken yaşlarda ortaya çıkan bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde yapılmış bir çalışmada metabolik sendrom sıklığı çocuk ve adölesanlarda sırası ile %20 ve %40 olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada adölesan yaş gruplarına göre obezite sınıflarının metabolik sendrom tanı kriterlerinin değişimini ve metabolik sendrom için risk faktörlerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları, Adölesan polikliniğinde takip edilen obezite tanılı 12-19 yaş grubundaki hastalar üzerinde retrospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik verileri, boy, kilo, VKİ, ALT, AST, GGT, total kolesterol, HDL, LDL, trigliserit, insülin, açlık glukoz, HOMA-IR, HbA1C, sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri kayıt altına alındı. Çalışmaya dahil edilen katılımcılar adölesan yaş grupları ve obezite sınıflarına göre kategorize edilerek karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Obesity is a public health issue with increasing prevalence, emerging at an earlier age. A study conducted in our country determined the prevalence of metabolic syndrome to be 20% in children and 40% in adolescents. In this study, we aimed to evaluate the changes in the diagnostic criteria for metabolic syndrome according to obesity classes in adolescent age groups and assess the risk factors for metabolic syndrome. Materials and Methods: This study was conducted retrospectively on patients aged 12-19 years, diagnosed with obesity, and followed up at the Adolescent Outpatient Clinic of the Istanbul Training and Research Hospital Süleymaniye Maternity and Children's Hospital. The demographic data of the patients included in the study, height, weight, BMI, ALT, AST, GGT, total cholesterol, HDL, LDL, triglycerides, insulin, fasting glucose, HOMA-IR, HbA1C, and systolic and diastolic blood pressure values were recorded. The participants were categorized and compared according to adolescent age groups and obesity classes.