Yüksek enerji absorbe eden negatif poisson oranlı yapıların incelenmesi
Investigation of energy absorber structures with negative poisson ratio
  1. Tez No: 904058
  2. Yazar: EKİNSU AKKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada negatif Poisson oranlı malzemelerin diğer adıyla auxetic malzemelerin enerji emilimini artırmak için yapılması gereken çalışmalar incelenmiştir. Bunun için Re-entrant yapısını kullanarak yeni bir auxetic yapı modeli oluşturulmuştur. Bu yeni oluşturulan yapıdaki Re-entrant hücresinin eğimli kolları çubuklar ile birbirine bağlanarak çubukların kuvvete karşı dayanıma etkisine bakılmıştır. Aynı zamanda kolları birbirine bağlayan bu çubukların kalınlıkları değiştirilerek kuvvet-yer değiştirme değerleri arasında bir karşılaştırma yapılmıştır ve yapıların enerji emme kapasitesi incelenmiştir. Analizi yapılacak parçalar Solidworks programı kullanılarak çizilmiştir. Yapıların analizlerini ve simülasyonlarını gerçekleştirmek için ANSYS 19.1 programı kullanılmıştır. Çubuk kalınlığı 1 mm olan parçanın değerleri yapısında çubuk bulunmayan ve çubuk kalınlığı 0,8 mm olan parça ile karşılaştırılmıştır. Kütle değeri sırasıyla %2,85 ve %0,5 daha fazladır. SYT değeri sırasıyla %60,87 ve %22,8 daha yüksek, SEA değeri ise sırasıyla %41,09 ve %17,84 daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the studies to be carried out to increase the energy absorption of negative Poisson's ratio materials, also known as auxetic materials, are investigated. For this purpose, a new auxetic structure model was created using the Re-entrant structure. The inclined sticks of the Re-entrant cell in this new structure were connected to each other with rods and the effect of the rods on the strength to force was examined. At the same time, by changing the thickness of these rods connecting the sticks, a comparison was made between the force-displacement values and the energy absorption capacity of the structures was examined. The parts to be analyzed were drawn using Solidworks program. ANSYS 19.1 program was used to perform the analysis and simulations of the structures. The values of the part with a rod thickness of 1 mm were compared with the part without a rod in its structure and with a rod thickness of 0,8 mm. The mass value is %2,85 and %0,5 more respectively. The SYT value is %60,87 and %22,8 higher, respectively, while the SEA value is %41,09 and %17,84 higher, respectively.