Multi-sensor based interface design for biomolecule diagnosis
Biyomolekül tanısı için çoklu sensör tabanlı arayüz tasarımı
  1. Tez No: 904059
  2. Yazar: EVREN AYDURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE CİHANBEĞENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, biomoleküler tanı uygulamaları için potansiyostat cihazlarının daha etkin kullanımını sağlamak amacıyla tek kanala bağlı bir arayüz tasarımını içerir. Bu arayüz tasarımı, mikrodenetleyici yazılımı ve özel devre tasarımı ile tek bir kanaldan birden fazla elektrotun ardışık ölçümlerini yapabilir. Bu özellik, birden fazla elektrot kullanıldığında analitik esneklik, hızlı veri toplama ve pratik ölçümler gibi avantajlar sunar. Ayrıca, ölçümler mikrodenetleyici yazılımı aracılığıyla potansiyostat cihazının bilgisayar yazılımına veri olarak aktarılabilir. Bu veriler daha sonra potansiyostat yazılımıyla grafiksel verilere dönüştürülebilir ve yorumlar eklenebilir. Mevcut devre topolojisinden farklı bir devre topolojisi kullanarak ve yazılım desteği ekleyerek bu çalışma, belirli periyotlarda otomatik analitik tarama ve ölçümlerin yapılmasını sağlar. Amaç, tıp, analitik kimya ve eczacılık gibi ölçüm gerektiren sektörlerde elektrokimyasal ölçümleri geliştirerek biomoleküler tanı alanında deneyleri daha pratik ve hızlı hale getirmektir.
Özet (Çeviri)
This work involves designing an interface connected to a single-channel potentiostat to enhance the efficient use of potentiostat devices for biomolecular diagnostic applications. The interface design allows for sequential measurements of multiple electrodes from a single channel using microprocessor software and specialized circuitry. This feature offers advantages such as analytical flexibility, rapid data collection, and practical measurements when multiple electrodes are utilized. Additionally, it reduces the need for expensive multi-channel potentiostat devices. Furthermore, measurements can be transferred as data to the potentiostat device's computer software through the microprocessor software. These data can then be converted into graphical representations using potentiostat software, and comments can be added. By employing a different circuit topology and adding software support, this study enables automated analytical scanning and measurements at specified intervals, either through individual measurements or time-based entries. The goal is to enhance convenience for sectors that require measurements, such as medicine, analytical chemistry, and pharmacy, by advancing electrochemical measurements in the field of biomolecular diagnosis, ultimately making experiments more practical and efficient.