Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarındaki roman ve hikâyelerde kadın algısı
Perception of women in novels and stories in Turkish Language and Literature textbooks
- Tez No: 904089
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİYE DURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Çalışmada edebî dönemlere göre kadın hareketindeki gelişimin eserlere yansıması, Türk dili ve edebiyatı ders kitaplarındaki roman ve hikâye metinlerinde bu yansımanın varlığı/ yokluğu, yoksa yerlerine daha uygun metinlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya esas olan uygulamada 2020- 2021 Eğitim Öğretim Yılında okutulan Türk dili ve edebiyatı ders kitaplarındaki roman ve hikâyeler kadın algısı açısından incelenmiş, uygun olmadığı tespit edilenlerin yerine daha uygun metinlerin seçilmesi sağlanmıştır. Tanzimat'tan günümüze, dönemin kadın hareketi özellikleri dikkate alınarak günümüz gençliğine örnek teşkil edebilecek, dönemin en güçlü kadın karakterlerini yansıtan eserler içerik analizi yöntemiyle random olarak seçilmiştir. Çalışma sonunda 2020- 2021 Eğitim Öğretim Yılında okutulan Türk dili ve edebiyatı ders kitaplarının kadın hareketi bağlamında rol model olabilecek kadın figürlerini yansıtmadığı tespit edilmiş, yerlerine dönem özellikleri dikkate alınarak roman ve hikâyeler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the reflection of the development in the women's movement according to literary periods in literary works. It focuses on determining the presence or absence of this reflection in novels and story texts in Turkısh language and literature textbooks, or identifying more suitable texts in their place. In the practical implementation that forms the basis of the study, novels and stories in Turkısh language and literature textbooks taught during the 2020- 2021 academic year have been examined in terms of female perception. Inappropriate ones were identified, and more suitable texts were selected to replace them. Taking into account the characteristics of the women's movement from Tanzimat era to the present day, works that could set an example for today's youth and reflect the strongest female characters of the period were randomly selected by the content analysis method. At the end of the study, it was determined that the Turkısh language and literature textbooks taught during the 2020- 2021 academic year did not reflect figures that could serve as role models in the context of the women's movement. As a result, novels and stories were recommended instead, taking into account the characteristics of the period.