Gıdalarda koruyucu olarak kullanılan sorbik, benzoik ve formik asitlerin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) sperm hücrelerinin muhafazasına etkilerinin incelenmesi
Evaluation of usage of sorbic, benzoic and formic acids as food preservatives in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) spermatozoa presersation
- Tez No: 904088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK EVREN İNANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Aquatic Products, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu tez çalışmasında, gıda koruyucu niteliği ile yaygın olarak kullanılan sorbik, benzoik ve formik asitlerin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) sperm hücrelerinin in vitro muhafazasına etkileri değerlendirilmiştir. +4°C'de 7 günlük muhafaza sonrasında, motilite parametreleri (motilite, VCL, motilite süresi ve canlılık süresi), lipid peroksidasyon seviyeleri, toplam antioksidan kapasiteleri değerleri, SOD aktiviteleri ve DPPH inhibisyon kabiliyetleri tayin edilmiştir. Ayrıca örneklerin yağ asidi profilleri saptanarak, bu gıda koruyucu maddeleri içermeyen sulandırıcı ile sulandırılan örnekler ve hiçbir sulandırma yapılmayan örnekler ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Sonuç olarak hem motilite parametreleri hem de sperm oksidatif stres parametreleri değerlendirildiğinde özellikle benzoik asidin, sperm muhafazasında kullanımının olumlu ettikleri belirlenmiştir. Ayrıca, benzoik asidin sorbik ve formik aside kıyasla, sperm hücreleri yağ asidi profilini koruyucu özelliği gösterdiği de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of sorbic, benzoic and formic acids, which are widely used as food preservatives, on in vitro storage of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) spermatozoa were evaluated. After 7 days of storage at +4°C, motility parameters (motility, VCL, motility duration and longevity), lipid peroxidation levels, total antioxidant capacity values, SOD activities and DPPH inhibition capabilities were determined. In addition, the fatty acid profiles of the samples were determined and compared with the samples untreated of these food preservatives and the samples which were not diluted. As a result, when both motility parameters and spermatozoa oxidative stress parameters were evaluated, positive effects of the usage of benzoic acid in spermatozoa preservation was determined. In addition, benzoic acid has been found to be protective of the fatty acid profile of spermatozoa compared to sorbic and formic acids.