Madde kullanım bozukluğu tanısı almış hastaların sosyal işlevsellik düzeyleri ile hayatın anlam ve amacı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the social functioning levels of patients diagnosed with substance use disorder and the meaning and purpose of life
  1. Tez No: 904097
  2. Yazar: SÜMEYRA HAŞİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada madde kullanım bozukluğu tanısı almış hastaların bağımlılık şiddetlerinin, sosyal işlevsellik düzeyleri ile hayatın anlam ve amacı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma gönüllülük esasına bağlı kalarak; alkol ve madde kullanım bozukluğu tanılı, yatılı ve sosyal gözlemle tedavi gören 60 hastadan oluşmaktadır. Bu çalışma için hazırlanmış olan; Bilgilendirilmiş Gönüllülük Onam Formu, Kişisel Bilgi formu, Kısa İşlevsellik Ölçeği (KİDO), Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği ve Bağımlılık Profil İndeksi Klinik Formu (BAPİ-K) kullanılarak, yüz yüze görüşme ile veri toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular SPSS istatistik programı ile analiz edilmişlerdir. Söz konusu bulgulara göre; bireylerin bağımlılık şiddet düzeyi ile hayatlarının anlam ve amacı ve sosyal işlevselliklerinin istatiksel olarak anlamlı bir ilişki içinde olduğu gözlemlenmiştir. Hastaların hayatı anlamlı ve amaçlı bulma düzeyleri arttıkça bağımlılık şiddetinin ve işlevsellikte zorlanma düzeylerinin azaldığı, bağımlılık şiddeti arttıkça işlevsellikte zorlanma düzeylerinin arttığı bulunmuştur. Bu araştırmanın söz konusu değişkenler arasındaki ilişkiyi incelediği ve literatürde yer alan diğer araştırmalar tarafından desteklendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the severity of addiction, social functionality levels, and the meaning and purpose of life in patients diagnosed with substance use disorder. The research was conducted on a voluntary basis with 60 inpatients diagnosed with alcohol and substance use disorders who were receiving treatment through residential and social observation programs. Data were collected through face-to-face interviews using the Informed Consent Form, Personal Information Form, Short Functionality Scale (KIDO), Meaning and Purpose of Life Scale, and Addiction Profile Index Clinical Form (BAPI-K), specifically prepared for this study. The findings obtained were analyzed using the SPSS statistical program. According to the results, a statistically significant relationship was observed between individuals addiction severity levels and their meaning and purpose in life, as well as their social functionality. It was found that as individuals levels of finding life meaningful and purposeful increased, their addiction severity and functional difficulties decreased, whereas as addiction severity increased, functional difficulties also increased. This research has been found to support the relationships between these variables as examined in other studies in the literature