Orta Anadolu'da yaşayanlarda 'Patella alta' insidansının MR ile saptanması
Determination of the incidence of 'Patella alta' in the central Anatolian population on saggital MR imaging of the knee
- Tez No: 90410
- Danışmanlar: PROF. DR. H. BASRİ TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
-46- G - ÖZET ; Orta Anadolu'da yaşayan erişkin kişilerde“patella alta”sıklığını araştırmak amacıyla retrospektif olarak 145'i kadın, 126'sı erkek olmak üzere toplam 271 hastanın sagittal MR görüntüleri incelendi. Mid-sagittal MR kesitlerinde sırasıyla lig. patellae uzunluğu, patella'nın uzunluğu, patella'nın facies articularis'inin uzunluğu, facies articularis'in en alt noktası ile tuberositas tibiae arasındaki mesafe ve facies articularis'in en alt noktası ile tibia'nın ön-üst köşesinin en çıkıntılı noktası arasındaki mesafeler ölçülerek kaydedildi. En sık kullanılan üç yöntemle aynı MR kesitinde patella'nın yüksekliği ayrı ayrı hesaplandı. Insall-Salvati yöntemine göre lig. patellae uzunluğu / patella uzunluğu oranı 1.08, modifiye Insall-Salvati indeksi 1.69, De Carvalho indeksi ise ortalama 1.00 olarak bulundu. Kadınlar ve erkekler arasında bu oranlarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi. (p>0.02). Patella alta sıklığı ise bu üç yöntemle sırasıyla % 7.74, % 7.38 ve % 7.38 olarak saptandı. Patella alta olduğu düşünülen olgular her üç yöntemde birbirleriyle tam olarak uyuşmamakla birlikte, bu üç yöntemle elde edilen yüzdeler arasında istatistiksel olarak belirgin bir farklılık olmadığı görüldü.(p>0.05). Sonuç olarak bu üç yöntemden herhangi birisini seçerek“patella alta”sıklığının araştırılması mümkündür. Ancak klinik olarak“patella alta”tanısı koymak amacıyla bu üç yöntemin bir arada kullanılmasının daha uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
-47 H - SUMMARY ; In order to determine the incidence of“patella alta”in the knees of adults who lives in the Central Anatolia, sagittal T 1 -weighted MR images of 27 1 were reviewed retrospectively. Measurements of MR images included the patellar height, patellar tendon lenght, total lenght of the patellar articular surface, the distance between the inferior articular surface of patella and the patellar tendon insertion, and the shortest distance between the inferior articular surface of patella and the tibial plateau. All measurements were made on sagittal images approximately in the midline of patella. Patellar height was calculated in three different ways. First on sagittal MR images, the patellar tendon lenght / patella lenght ratio as described by Insall-Salvati was determined. The mean ratio was 1.08. Second, the distance between the inferior articular surface of patella and the patellar tendon insertion on tibia, divided by the lenght of the patellar articular surface to obtain the modified Insall-Salvati ratio and found 1.69. Third, the distance between the inferior articular surface of patella and the tibial plateau : the lenght of the patellar articular surface ratio as described by De Carvalho was determined. The mean ratio was 1.00. We found no statistically significant differences between the sexes in any of these ratios. (p>0.02)-48 - We found the incidence of“patella alta”with these three methods, % 7.74, % 7.38 and % 7.38 respectively. There were no statistically significant differences between these methods. In summary, although any of these methods may be applied to sagittal MR images to determine the insidence of“patella alta”, however it is advisable to apply all these three methods together to diagnose“patella alta”clinically.