Effectiveness of the attachment position in rotated premolar in clear aligner treatment: A finite element study
Şeffaf plak tedavilerinde ataşman pozisyonunun rotasyonlu premolar üzerindeki etkinliği: Üç boyutlu sonlu elemanlar analizi
  1. Tez No: 904118
  2. Yazar: ECE TAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE NUR EĞLENEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son zamanlarda maloklüzyonların düzeltilmesi amacıyla kullanılan şeffaf plaklar; estetik, konfor ve kullanım kolaylığı gibi avantajları sayesinde ortodontik tedavilerde giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, rotasyonlu premolar dişlerin tedavisinde kullanılan vertikal dikdörtgen ve eğimli vertikal dikdörtgen ataşmanların farklı konumlandırılmasıyla diş, periodontal ligament ve şeffaf plakta meydana gelen değişiklikleri sonlu elemanlar analizi kullanarak değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Çalışmada mandibular dişleri, şeffaf plağı, ataşmanları ve periodontal ligament yapılarını içeren üç boyutlu sonlu elemanlar modeli oluşturulmuştur. Ataşman olmadan ve iki farklı ataşman kullanılarak yapılan rotasyon kontrolü karşılaştırılmıştır. Bu ataşmanların bukkal, lingual, bukkal ve lingual yüzeyde aynı anda konumlandırılmasıyla 7 farklı senaryo oluşturulmuştur. Tüm senaryolar için 1.2o' lik plak aktivasyonu uygulanmıştır. Ataşman varlığının rotasyon hareketinde daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Analiz sonuçları, rotasyonlu dişin saat yönünde bir dönme hareketi sergilediğini göstermiştir. Rotasyonlu dişin yer değiştirme miktarı, periodontal ligamentte meydana gelen stres ve şeffaf plakta oluşan deformasyon miktarı bukkal ve lingualde birlikte konumlandırılan eğimli vertikal dikdörtgen ataşmanın olduğu modelde en fazla görülmüştür. Çalışmanın sonuçlarına göre; ataşman varlığının rotasyon düzeltiminde etkili olduğu, iki farklı ataşman tipinin benzer etki gösterdiği, ataşmana eğim eklemenin ve ataşmanı bukkal ve lingualde birlikte konumlandırmanın dişteki hareket miktarıyla birlikte şeffaf plaktaki deformasyon miktarını ve periodontal ligamentteki stresi de arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The utilisation of clear aligners in orthodontic treatments for correction of malocclusions has become increasingly prevalent in recent times, due to their advantages such as aesthetics, comfort and easy to use. The aim of this study is to evaluate and compare the changes in tooth, periodontal ligament and aligner with different positioning of vertical rectangular and bevelled vertical rectangular attachments in treatment of rotated premolar using finite element analysis. In the study, a three-dimensional finite element model was created, which included mandibular teeth, aligners, attachments and periodontal ligament structures. Rotational correction without attachments were compared to rotational control with two different attachments. These attachments were positioned on buccal, lingual, both buccal and lingual surfaces and 7 different scenarios were created. For all scenarios, 1.2o of aligner activation was applied. It was observed that presence of the attachment was more effective in rotational movement. The results of the analysis indicated that rotated tooth exhibited a clockwise rotation movement. The amount of displacement of rotated tooth, deformation of aligner and the stress on periodontal ligament were highest in the model with bevelled vertical rectangular attachment positioned both buccal and lingual surfaces. According to the results of the present study; it was determined that presence of attachment was effective in rotation correction, there were similar results between two different attachment types, adding bevel to the attachment and positioning the attachment buccally and lingually together increased the amount of movement in tooth, the amount of deformation in aligner and the stress in periodontal ligament.