Kinezyoteyp, derin doku masajı ve statik germe egzersiz müdahalelerinin gecikmiş kas ağrısı semptomlarına etkisi
Effect of kinesiotapy, deep tissue massage and static stretching exercise interventions on delayed muscle pain symptoms
- Tez No: 904119
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmanın amacı kinezyoteyp, derin doku masajı ve statik germe egzersiz müdahalelerinin gecikmiş kas ağrısı semptomlarına etkisini belirlemektir. gerçek deneysel desen modelinde planlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Mersin Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden performans sporu yapmayan fakat düzenli egzersiz yapan 44 erkek katılımcı oluşturmuştur. Çalışmanın dış geçerliğini sağlamak amacıyla çalışma grubuna alınacak optimum denek sayısı Güç Analizi (G*Power) yöntemi ile belirlenmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerle birlikte Tekrarlı Ölçümlerde Çok Yönlü Varyans Analizi kullanılmış, hata payı 0,05 olarak alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda Görsel Analog Skalası değerleri zamana bağlı yapılan ölçüm puanları (ön test- ara test, son test) arasındaki farklılık anlamlı bulunmuştur (F= 14,012; p= ,001; ɳ2= ,259). Bonferonni post-hoc test sonuçlarına göre Kinezyoteyp grubunun ön test puanları ile ara test puanları arasındaki farklılık (I-J= -1,273; p= ,007) ile yine ön test puanları ile son test puanları arasındaki farklılık (I-J= -1,036; p= ,030) da anlamlı bulunmuştur. Gecikmiş kas ağrısı değişkenine göre gruplararası analiz sonuçlarında Derin Doku Masajı grubu ile Kontrol grubu arasındaki puan farkının (I-J= -1,2764; p= ,045) ve Statik Germe grubu ile Kontrol grubu arasındaki puan farkı (I-J= -1,2503; p= ,038) istatistiksel olarak anlamlıdır. Katılımcıların basınç ağrı eşiği değişkeninde statik germe grubunun ön test ve ara test puanları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (I-J= 1,825; p= ,019). Yine, Statik Germe Grubu'nda ön test ile son test puanları arasında da anlamlı farklılık bulunmuştur (I-J= 1,775;p= ,040). Kontrol grubunda ön test ve ara test puanları arasında anlamlı farklılık vardır (I-J=3,141; p=,001). Basınç ağrı eşiği değişkeninde yine Kontrol grubunun ön test ile son test puanları arasında da anlamlı farklılık bulunmuştur (I-J= 3,695; p= ,021). Gecikmiş kas ağrısı oluşturmak için uygulanan egzersiz öncesi, egzersiz sonrası ve gecikmiş kas ağrısı müdahale sonrası eklem hareket açıklığı ve pik tork kuvvet puanlarında grup içi ve gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Sonuç olarak, görsel analog skalası değişkeninde hissedilen ağrıda zaman içerisinde en fazla etkiyi yaratan kinezyoteyp uygulaması olmuştur. Gruplar arasında ise derin doku masajı ile statik germe uygulamalarının gecikmiş kas ağrısı üzerinde daha etkili olduğu, basınç ağrı eşiği değişkeninde ise ağrıyı azaltmada statik germe uygulamasının zamana bağlı değişimlerde etkili olduğu ve eklem hareket açıklığı ile pik tork kuvvet üretiminin bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impact of kinesiotape, deep tissue massage and static stretching exercise interventions on delayed muscle pain symptoms. It was planned in a real experimental design model. The study group consisted of 44 male participants from Mersin University, Faculty of Sports Sciences, who do not do performance sports but exercise regularly. In order to ensure the external validity of the study, the optimum number of subjects in the study group was determined by Power Analysis (G*Power) method. Descriptive statistics and Multivariate Analysis of Variance in Repeated Measures were used in the data analysis, and error margin was taken as 0.05. The results revealed a significant difference (F= 14,012; p= ,001; ɳ2= ,259) between the Visual Analogue Scale values and time-dependent measurement scores (pre-test, mid-test, post-test). Bonferonni post-hoc test results showed a significant difference between the pre-test scores and mid-test scores (I-J= -1,273; p= ,007) and the pre- test scores and post-test scores (I-J= -1,036; p= ,030) of the Kinesiotape group. In the results of inter-group analyses, the score difference between the Deep Tissue Massage group and the Control group (I-J= -1,2764; p= ,045), and the score difference between the Static Stretching group and the Control group (I-J= -1,2503; p= ,038) were statistically significant. A significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the static stretching group in the pressure pain threshold variable (I-J= 1,825; p= ,019). There was also a significant difference between the pre-test and post-test scores in the Static Stretching Group (I-J= 1,775;p= ,040). There was a significant difference between the pre-test and mid-test scores in the control group (I-J=3,141; p=,001). A significant difference was also found between the pre- test and post-test scores of the Control group in the pressure pain threshold variable (I-J= 3,695; p= ,021). There was no significant difference between and within groups in range of motion and peak torque force scores both before/after exercise and after delayed muscle pain intervention. As a result, kinesiotape application had the greatest impact on the pain felt in the visual analogue scale variable over time. It was concluded that deep tissue massage and static stretching applications were more effective on delayed muscle pain between the groups, static stretching application was effective in time-dependent changes in reducing pain in the pressure pain threshold variable, and joint range of motion and peak torque force had no effect.