Anaerobik çürütücü çamurundan asidik liç yöntemi ile fosfor geri kazanımı ve elektrokoagülasyon ile vivianite mineralinin üretimi
Phosphorus recovery from anaerobic digester sludge with acidic leaching and production of vivianite by electrocoagulation
  1. Tez No: 904123
  2. Yazar: AVNİ KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE ÜMMÜ DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, digestat çamuru külünden organik asitlerle fosfor ekstraksiyonu ve elektrokoagülasyon (EC) yöntemi ile fosfor geri kazanımı araştırılmıştır. Sonuçlar, fosfat ekstraksiyonunda maleik asidin en yüksek etkinliği sağladığını ve fosfat konsantrasyonunun 2639,38 mg/L'ye ulaştığını göstermektedir. Maleik asitli ekstraksiyonda kül miktarının artırılması ve molaritenin düşürülmesi fosfat salınımını artırırken, reaksiyon süresi 1 saat ile sınırlıdır. Oksalik asit kullanımı sırasında fosfat konsantrasyonu, kül miktarının artırılması ve sürenin uzatılması ile yükselmiş, optimum sürenin 11 saat olduğu belirlenmiştir. Sitrik asit ile yapılan deneylerde ise benzer şekilde, reaksiyon süresinin uzatılması ve kül miktarının artırılması fosfat konsantrasyonunu artırmıştır, ancak yüksek molaritede fosfat konsantrasyonu azalmakta ve optimum süre 11 saat olarak belirlenmiştir. Elektrokoagülasyon aşamasında, en yüksek fosfat geri kazanımı maleik asit ekstraksiyonu sonrası elde edilmiş ve pH 4, akım yoğunluğu 60 mA/cm² ve 60 dakika sürede maksimum %89,73 fosfat geri kazanımı sağlanmıştır. Sonuçlar, FePO₄ bileşiklerinin oluşumunun ve vivianite minerali sentezinin potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the extraction of phosphorus from digestate ash using organic acids and the recovery of phosphorus through electrocoagulation (EC) processes. The results indicate that maleic acid provides the highest efficiency in phosphate extraction, achieving a phosphate concentration of 2639.38 mg/L. In maleic acid extraction, increasing the ash amount and reducing the molarity enhanced phosphate release, while the reaction time was limited to 1 hour. During the use of oxalic acid, the phosphate concentration increased with the ash amount and extended reaction time, with an optimal duration of 11 hours identified. Similarly, in experiments using citric acid, extending the reaction time and increasing the ash amount also increased phosphate concentration; however, higher molarity led to decreased phosphate concentration, with an optimal duration of 11 hours. In the electrocoagulation phase, the highest phosphate recovery was achieved following maleic acid extraction, with a maximum phosphate recovery of 89.73% attained at a pH of 4, current density of 60 mA/cm², and a duration of 60 minutes. The findings highlight the potential for the formation of FePO₄ compounds and the synthesis of vivianite minerals