Psöriyatik artrit tanılı hastalarda sarkopeni ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of sarcopenia and related factors in patients diagnosed with psoriatic arthritis
- Tez No: 904122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Psöriyatik artrit (PSA), periferal ve aksiyal tutulum ile seyreden; entezit, daktilit, cilt ve tırnak tutulumuna neden olan heterojen kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Sarkopeni, yaşlanma ile iskelet kas kitlesinin ve kuvvetinin kaybı olarak tanımlansa da aktivite, kronik hastalık ve beslenmeyle ilişkili sekonder de gelişebilmektedir. Bu çalışmada PSA'lı hastalarda sarkopeni ve ilişkili faktörleri belirlemesini amaçladık. Ayrıca çalışmamızda PSA'lı hastalarda ultrasonografi (USG) yardımıyla rektus femoris, vastus intermedius ve kuadriceps kas kalınlıklarını değerlendirerek, sarkopeni tanısında USG'nin prediktif değeri olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine PSA tanısıyla başvuran CASPAR kriterine göre en az 1 yıl önce PSA tanısı almış 18-65 yaş aralığında 54 hasta ve 55 sağlıklı kontrol alındı. Çalışmaya nörolojik hastalığı, kalça çıkığı, ekstremite deformitesi, eklem artroplastisi, elde artrit ve deformitesi, lomber stabilizasyonu, çalışmaya katılamayacak kadar kognitif bozukluğu, cihazın ölçüm yapamayacak kadar kilosu olanlar ve çalışmaya katılmayı kabul etmeyenler dahil edilmedi. Hastaların demografik verileri, ilaç kullanım öyküsü, romatolojik hastalık öyküsü, PSA tanı konulma zamanı, hastalık süresi, sistemik tutulum, kronik hastalıkları, sigara kullanımı, kilo ve boy, CRP, ESH, D vitamini değerleri ve düşme öyküsü kaydedildi. Hasta ve kontrollerin el kavrama kas gücü ölçümü ve 4 m yürüme hızı testi yapıldı, kol ve baldır çevreleri ölçüldü. USG ile dominant ve non dominant rektus femoris, vastus intermedius ve kuadriceps kas kalınlıkları ölçüldü. Tüm vücut kas ölçümü dual enerji X ışını absorpsiyometrisi (DEXA) ile yapıldı. Sarkopenide yaşam kalitesi ölçeği (SARQoL), tinneti denge ve yürüme testi, hastane anksiyete ve depresyon ölçeği (HADS) uygulandı. PSA tanılı hastaların hastalık aktiviteleri; PSAID12, DAS 28, BASDAI, DAPSA ve cilt lezyonları PASI ile değerlendirildi. Bulgular: PSA'lı hastaların yaş ortalaması 46,5 ± 10,93 ve kontrollerin 48 ± 11,30 idi. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, meslek, eğitim durumu, antropometrik ölçümler açısından anlamlı farklılık izlenmedi. PSA'lı hastaların ortalama hastalık süresi 10,24±10,28 yıldı. Hastaların 24'ünde (%44) aksiyal tutulum, 30'unda (%56) oligoartiküler tutulum mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Psoriatic arthritis (PSA) is a heterogeneous chronic inflammatory disease characterized by peripheral and axial involvement; it can lead to enthesitis, dactylitis, and involvement of the skin and nails. Sarcopenia, traditionally defined as the loss of skeletal muscle mass and strength associated with aging, can also arise secondarily due to factors such as physical inactivity, chronic disease, and poor nutrition. This study aims to identify the prevalence of sarcopenia and its associated factors in patients with PSA. Furthermore, we aimed to investigate the predictive contribution of USG in diagnosing sarcopenia by assessing the thickness of the rectus femoris, vastus intermedius, and quadriceps muscles in patients with PSA. Material and Method: 54 patients between the ages of 18-65, who were diagnosed with PSA at least one year ago according to the CASPAR criteria, and 55 healthy controls, who visited Ankara Bilkent City Hospital Physical Medicine and Rehabilitation Department, were included. Those with neurological disease, hip dislocation, extremity deformities, joint arthroplasty, arthritis and deformity in the hand, lumbar stabilization, significant cognitive impairment, weight beyond the measurement capacity of the device, and those who did not consent to participate were excluded. Demographic data, medication history, rheumatological disease history, time of PSA diagnosis, disease duration, systemic involvement, chronic diseases, smoking, weight and height, CRP, ESR, Vitamin D, and past record of falling were recorded. The circumference of the arms and calves of patients and controls was measured. Grip strength and a 4 m gait speed test were conducted. The thickness of the dominant and non-dominant rectus femoris, vastus intermedius and quadriceps muscles were measured with USG. Total body muscle measurement was performed via DEXA. Quality of life in sarcopenia scale (SARQoL), Tinetti balance and walking test, Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) were applied. The disease activity of patients with PsA was evaluated using PSAID12, DAS 28, BASDAI, DAPSA, and PASI for skin lesions. Results: The average age of PSA patients was 46.5 ± 10.93, while that of the controls was 48 ± 11.30. No significant differences were observed between the groups in terms of age, gender, occupation, educational status, and anthropometric measurements. The average duration of the disease in PSA patients was 10.24±10.28 years. Axial involvement was present in 24 patients (44%), while oligoarticular involvement was observed in 30 patients (56%).