Dişeti oluğu sıvısı periostin, Fibulin1C ve vasküler endotelyal büyüme faktörü seviyelerinin sigara içen ve içmeyen periodontitisli hastalarda değerlendirilmesi
Evaluation of gingival crevicular fluid levels of periostin, Fibulin-1C, and vascular endothelial growth factor in smokers and non-smokers with periodontitis
  1. Tez No: 904133
  2. Yazar: GÜLŞAH HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY TÜTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Periodontitis etiyopatogenezinde sigara gibi çeşitli risk faktörlerinin rol oynadığı bilinmektedir. Çalışmamızda; Periostin (POSTN), Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF) ve Fibulin1C (FBLN1C) dişeti oluğu sıvısı (DOS) seviyelerinin sistemik sağlıklı sigara içmeyen periodontitis (Grup A, s=26), sistemik sağlıklı sigara içen periodontitis (Grup B, s=26) ve sistemik /periodontal olarak sağlıklı kontrol gruplarında (Grup C, s=27) değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tüm gruplara ait periodontal klinik ölçümler kaydedilmiş ve DOS örnekleri ELISA ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that various risk factors such as smoking play a role in the etiopathogenesis of periodontitis. Our study aimed to evaluate the gingival crevicular fluid (GCF) levels of Periostin (POSTN), Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and Fibulin1C (FBLN1C) in systemic healthy non-smoking periodontitis (Group A, n=26), systemic healthy smokers periodontitis (Group B, n=26) and systemic/periodontally healthy control groups (Group C, n=27). Periodontal clinical measurements of all groups were recorded and GCF samples were examined by ELISA.