Nonfonksiyonel hipofiz adenomu nedeniyle opere edilen hastaların değerlendirilmesi; postoperatif klinik gidişi etkileyen faktörler
Evalutaion of patients operated non-functional pituitary adenoma; factors affecting postoperative clinical course
  1. Tez No: 904141
  2. Yazar: MERVE OKUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Nonfonksiyone hipofiz adenom (NFHA) sebepli opere olan hastaların postoperatif prognozlarını etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01.08.2018 ile 30.10.2023 arasında makroadenom sebepli opere edilen ve/veya dış merkezde NFHA sebepli opere edildikten sonra nüks sebepli hastanemize başvurusu neticesinde reopere olan, dahil etme ve dışlama kriterlerimize uyan bütün NFHA hastaları dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların demografik bilgileri, preoperatif ve postoperatif hormon parametreleri, klinik bulguları, radyolojik görüntüleri, patoloji sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Hastaların %40,9'u kadın, %59,1'i erkekti. Ortalama yaş 50.1±11.6 idi. Hastaların %24,4'ü insidental tanı alırken, %75,6'sı semptomatik tanı almıştı. Hastaların sadece %1'inde mikroadenom izlendi. Preopertif izole hormon eksikliği %27,5; panhipopitüitarizm %14,1 ve apopleksi %2,3 olarak belirlendi. İzole hormon eksikliği içinde hipogonadizm en sık ön hipofiz disfonksiyonu olarak saptandı. Panhipopitüitarizm varlığında nüks oranı %29,1 ile istatiksel anlamlı bulunmuştur (p=0.021).
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the factors that may affect the postoperative prognosis of patients operated for nonfunctioning pituitary adenoma. The predictive factors for NFPA recurrence, persistent anterior pituitary dysfunction and persistent diabetes insipidus, which are conditions that may lead to the risk of reoperation, quality of life and drug dependence, were analyzed. Materials and Methods: Our study included all patients with non functioning pituitary adenoma who were operated on for macroadenoma at Kocaeli University Medical Faculty Hospital between 01.08.2018 and 30.10.2023 and/oroperated on for NFPA at an external center and reoperated to our hospital for recurrence, and who met our inclusion and exclusion criteria. Demographic data, preoperative and postoperative hormone parameters, clinical findings, radiologic images and pathology results of all patients included in the study were retrospectively analyzed. In the light of the data obtained, all factors that may contribute to the development of recurrence, permanent diabetes insipidus and permanent anterior pituitary dysfunction in the post operative period were comparatively statistically analyzed. Results: 40,9% of the patients were female and 59,1% were male. While 23,1% were under 40 years of age, 76,9% were over 40 years of age with a mean age of 50.1±11.6 years. While 24,4% of thepatients had an incidental diagnosis, 75,6% had a symptomatic diagnosis. According to adenoma size, 87,1% had 4 cm macroadenoma and 1% had microadenoma. Isolated hormoned eficiency was 27,5%, preoperatiferative panhypopituitarism was 14,1% and apoplexy was 2,3%. Among those with isolated hormoned eficiency, hypogonadism was the highest anterior pituitary dysfunction with 67,4%. The rate of patients with hyperprolactinemia was 22,3%. In our study, the recurrence rate in the presence of panhypopituitarism was statistically significant with 29,1% (p=0.021). However, nosignificant effect on recurrence was found among patients with pathologic NFPA subtyping.