Fıstık topu uygulamasının doğum ağrısı ve doğum deneyimine etkisi
The effect of peanut ball application on labor pain and childbirth experience
  1. Tez No: 904153
  2. Yazar: SÜMEYYE NUR KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERİMAN ÇAĞLAYAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu araştırma, fıstık topu uygulamasının doğum ağrısı ve doğum deneyimine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü ve deneysel nitelikteki bu çalışma Aralık 2022- Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir devlet hastanesi doğumhanesinde kontrol grubu 49 ve deney grubu 49 primipar gebeyle gerçekleştirildi. Çalışmaya alınan gebelere“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Tıbbi Gözlem ve Bulgular Formu”,“Vizüel Analog Skalası (VAS)”,“Partograf”,“Doğum Deneyim Ölçeği (DDÖ)”,“Nonfarmakolojik Yöntem Memnuniyet Anketi”uygulandı. Deney grubundaki gebelere rutin ebelik bakımıyla birlikte fıstık topu pozisyonları uygulandı. Kontrol grubundaki gebelere sadece rutin ebelik bakımı verildi. Bulgular: Bu çalışmada deney ve kontrol grupları sosyodemografik özellikler açısından benzerdi. Deney grubunda toplam doğum süresi kontrol grubuna göre 53 dakika anlamlı olarak (t=-2,67 p=0,01,) daha kısaydı. Yenidoğan APGAR değeri 1.dakikada anlamlı olarak (t=2,26 p=0,03) daha yüksekti. Deney grubunda aktif faz VAS puanı (t=-4,86 p=0,00) ve geçiş fazı VAS puanı (t=-2,28p=0,02) kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük bulundu. DDÖ puan ortalaması (t=-2,91p=0,00) kontrol grubunda deney grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti. Deney grubundaki gebelerin tamamı fıstık topu kullanmaktan memnun olduğunu ve %93,0'ı ağrıya dayanma gücünü arttırdığını belirtti. Sonuç: Fıstık topu uygulamasının rutin ebelik bakımına kıyasla doğum süresini kısaltma, servikal dilatasyon, efasman ve fetal baş iniş seviyesini arttırma, doğum ağrısını azaltmada etkili olduğu bulundu. Fıstık topu uygulanan kadınlarda memnuniyetin sağlandığı ancak DDÖ açısından kontrol grubu ile kıyaslandığında etkili olmadığı bulundu. Fıstık topu doğum eyleminde kullanılabilecek bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effect of peanut ball application on labor pain and birth experience. Materials and Methods: This randomized, controlled and experimental trial was conducted between December 2022 and November 2023 in the maternity ward of a state hospital in Istanbul with 49 primiparous pregnant women in the control group and 49 primiparous pregnant women in the experimental group.“Descriptive Information Form”,“Medical Observation and Findings Form”,“Visual Analogue Scale (VAS)”,“Partograph”,“Childbirth Experience Questionnaire (CEQ)”,“Nonpharmacological Method Satisfaction Questionnaire”were applied to the pregnant women included in the study. Pregnant women in the experimental group were given peanut ball positions with routine midwifery care, and only routine midwifery care was given to pregnant women in the control group. Results: In this study, the experimental and control groups were similar in terms of sociodemographic characteristics. Total birth time in the experimental group was significantly (t=-2.67p=0.01,) shorter by 53 minutes compared to the control group. Newborn first minute APGAR score was significantly higher (t=2.26 p=0.03). Active phase VAS score (t=-4.86 p=0.00) and transition phase VAS score (t=-2.28 p=0.02) in the experimental group were significantly lower than the control group. The total score of the CEQ (t=-2.91p=0.00,) was significantly higher in the control group than in the experimental group. All pregnant women in the experimental group were satisfied with using peanut balls and 93.0% stated that it increased their pain tolerance. Conclusion: Peanut ball application was found to be effective in shortening labor time, increasing cervical dilatation, effacement and fetal head descent, reducing labor pain compared to routine midwifery care. It was found that satisfaction was achieved in women who received peanut ball application, but it was not effective in terms of CEQ compared to the control group. The peanut ball is a tool that during labor.