Hipertansiyonlu obez ve obez olmayan bireylerde fiziksel uygunluk farklılıklarının incelenmesi
Examining the differences in physical characteristics of obese and non-obese individuals with hypertension
- Tez No: 904196
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmamın amacı hipertansiyonlu obez ve obez olmayan bireylerde fiziksel uygunluk farklılıklarını incelemektir. Bu çalışmada, demografik bilgiler sosyodemografik bilgi formu ile kaydedildikten sonra verilerin toplanmasında, toraks ekspansiyon ölçümü için ksifoid çıkıntı, aksillanın altı ve 10. torakal vertebranın spinöz çıkıntısı üzerinden ölçüm, bel çevre ölçümü, esneklik değerlendirmesi yapılmıştır. Aerobik endurans değerlendirmek için 6 dakika yürüme testi, anaerobik endurans için otur kalk testi, denge değerlendirmede Berg denge ölçeği, reaksiyon zamanı için Nelson el reaksiyon testi yaşam kalitesi değerlendirmek için SF-36 Kısa Form, depresyon için beck depresyon ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 23 paket programı kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre obez olmayanlarda 6 dk yürüme testinin anlamlı bir farklılık gösterdiği (P0.05) tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda hipertansiyonlu obez ve obez olmayan bireyler arasında fiziksel uygunluk ve depresyon açısından anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç; bu alanda çalışan fizyoterapistlerin, obezitenin; hipertansyonlu bireylerde endurans, denge, aerobik kapasite, anaerobik kapasite, depresyon ve yaşam kalitesini etkilediği göz önünde bulundurulması ve etkili bir tedavi programı belirlemeden önce endurans, denge, reaksiyon zamanı, yaşam kalitesi, depresyon gibi yönlerden değerlendirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the physical fitness differences in obese and non-obese people with hypertension. In this study, after demographic information was recorded with the sociodemographic information form, data were collected: the person's posture was evaluated with a plumb bob, thorax expansion was measured with a tape measure over the xiphoid protrusion, the bottom of the axilla and the spinous protrusion of the 10th thoracic vertebra, waist circumference was measured with a tape measure between the subcostal region and the crista iliaca. measurement, flexibility assessment, tape measure for lateral flexion, rotation, hyperextension movements, 6-minute walk test to evaluate aerobic endurance, sit-to-stand test for anaerobic endurance, Berg balance scale for balance assessment, Nelson hand reaction test for reaction time, SF-36 Short to evaluate quality of life The Beck Depression Scale was used for depression. IBM SPSS Statistics 23 package program was used to analyze the data.According to the findings of thestudy, the 6-minute walk test showed a significant difference (P0.05). As a result of the study, a significant difference was found between obese and non-obese individuals with hypertension in terms of physical fitness and depression. Conclusion; Physiotherapists working in this field, obesity; It is recommended to consider that it affects endurance, balance, aerobic capacity, anaerobic capacity, depression and quality of life in individuals with hypertension, and to evaluate it in terms of endurance, balance, reaction time, quality of life and depression before determining an effective treatment program.