Model proposal to create a climate change resilient and sustainable city: An ahp-based vulnerability analysis approach İzmir example
İklim değişikliğine dayanıklı ve sürdürülebilir bir şehir yaratmak için model önerisi: AHP tabanlı bir hassasiyet analizi yaklaşımı İzmir örneği
- Tez No: 904249
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ECEMİŞ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kentsel alanlar doğal afetler ve sosyo-ekonomik şoklar nedeniyle artan hassasiyetlerle karşı karşıyadır ve iklim değişikliği önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Dirençlilik kavramı, bu zorlukların üstesinden gelmede, sistemlerin değişiklikler ve şoklarla başa çıkma kapasitesini vurgulayacak şekilde ortaya çıkmıştır. Ancak gerçekten sürdürülebilir şehirlere ulaşmak ekonomik, sosyal ve çevresel kaygıları dengeleyen bütünsel bir yaklaşımı gerektirir. Bu tez, iklim değişikliğine bağlı felaketlere karşı dayanıklı şehirler inşa etmek için dayanıklılık ve kırılganlık kavramlarını bütünleştiren bir çerçeve önermektedir. Yaklaşım, kentsel kırılganlığa katkıda bulunan faktörleri belirlemek ve dayanıklılığı artırmaya yönelik stratejiler geliştirmek için kırılganlık analizini Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ile birleştirir. Araştırma, kentsel dirençlilik ve kırılganlığın temel boyutlarına dayalı özelleştirilmiş bir kırılganlık endeksini içeren, farklı ölçeklerde uygulanabilir bir model geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda araştırma, iklim değişikliğine karşı sel ve aşırı sıcak hava afetleri üzerinden bir model denemesi sunar. Model, İzmir ili kent merkezini içeren Metropolitan Ölçekte ve Karşıyaka İlçesi ikinci mekansal planlama bölgesini içeren Planlama Ölçeğinde olmak üzere iki farklı ölçekte üretilir. Model denemesi sonuçları, mevcut durumda kentin iklim değişikliğine bağlı gelişen krizlere karşı kırılganlığını rasyonel ve tutarlı şekilde ifade eder. Bu yönüyle tez kapsamında üretilen modelin bulguları, iklim değişikliğine dayanıklı ve sürdürülebilir kentsel gelişime için daha rasyonel mekansal planlar üretmesine yönelik politika yapıcıları, şehir plancıları ve paydaşların bilgilendirilmesi amacıyla kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Urban areas face increasing vulnerabilities due to natural disasters and socio-economic shocks, and climate change poses a significant threat. The concept of resilience has emerged to address these challenges, emphasising the capacity of systems to cope with changes and shocks. However, achieving truly sustainable cities requires a holistic approach that balances economic, social and environmental concerns. This thesis proposes a framework that integrates the concepts of resilience and sustainability to build cities that are resilient to climate change-related disasters. The approach combines vulnerability analysis with the Analytic Hierarchy Process (AHP) to identify factors contributing to urban vulnerability and develop strategies to enhance resilience and vulnerability. The research aims to develop a model that can be applied at different scales, including a customised vulnerability index based on key dimensions of urban resilience and vulnerability. The findings of the model produced within the scope of the study can be used to inform policy makers, urban planners and stakeholders to produce more. In this context, the research provides a model analysis of floods and extreme heat disasters in the context of climate change. The model is produced at two different scales: Metropolitan Scale, which includes the city center of Izmir city, and Planning Scale, which includes the second spatial planning region of Karşıyaka District. The results of the model analysis rationally and consistently express the vulnerability of the city to the crises that occur due to climate change in the current situation. In this respect, the findings of the model produced within the scope of the thesis can be used to inform policy makers, urban planners and stakeholders to produce more rational spatial plans for climate resilient and sustainable urban development.