Öğretmen adaylarının küresel iklim değişikliği konusundaki farkındalıkları
Awareness of teacher candidates on global climate change
- Tez No: 904250
- Danışmanlar: PROF. DR. MUNİSE HANDAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı Okul Öncesi, Sınıf, İlköğretim Matematik, Matematik, Fen Bilgisi ve Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda öğrenim gören öğretmen adaylarının sürdürülebilir bir çevreye yönelik“Küresel İklim Değişikliği”konusundaki farkındalıklarını belirlemektir.Nicel araştırma yaklaşımlarından biri olan genel tarama desenine göre yürütülen araştırmanın çalışma grubunu ise 680 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Uygulamalar gönüllülük esasına bağlı kalınarak yüz yüze yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen“Küresel İklim Değişikliği Farkındalık Testi”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak betimsel istatistik yöntemlerinden frekans (f) analizi yapılmıştır.Ulaşılan veriler Kruskal-Wallis testiyle analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda Küresel İklim Değişikliği konusuna yönelik farklı bölümlerde öğrenim gören öğretmen adaylarının farkındalıklarının istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Bunun yanı sıra Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalında öğrenim gören adayların farkındalık düzeylerinin diğer adayların farkındalık düzeylerinden kısmen daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuçlar genel olarak dikkate alındığında öğretmen adaylarının eksik bilgilerinin giderilmesi ve farkındalıklarının artırılması için üniversite eğitimleri süresince öğretim programlarında Küresel İklim Değişikliği konusuna kapsamlı olarak yer verilmesi ve çeşitli eğitim etkinlikleri ile bilgilendirilmeleri büyük önem taşımaktadır. Çevreye duyarlı nesiller yetiştirmede önemli bir role sahip olan öğretmen adaylarının, bu konuda kendi farkındalıklarını artırarak gelecek kuşaklara aktarmaları ve onları bilinçlendirmeleri kritik öneme sahiptir. Eğitim seviyesi yüksek olan bir toplumda yaşama konusunda öğretmenlerin katkılarının oldukça fazla olduğu açıktır. Dolayısıyla küresel iklim değişikliği olgusunun sadece duyulan veya anımsanan bir kavram olarak kalmaması gerektiği ve bu konuda farkındalığa sahip öğretmenler yetiştirilmesinin kritik önem taşıdığı düşünülmektedir. Nitekim araştırmadan elde edilen sonuçların gelecekte bu konuya yönelik yapılacak olan çalışmalara ve farkındalık kazandırmaya yönelik planlanabilecek eğitim programlarına ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the awareness of pre-service teachers studying in the Department of Preschool, Classroom, Primary School Mathematics, Mathematics, Science and Biology Education about“Global Climate Change”for a sustainable environment. It was carried out according to the general survey design, which is one of the quantitative research approaches. The study group of the research consists of 680 teacher candidates. Applications were made face to face on a voluntary basis.“Global Climate Change Awareness Test”developed by the researchers was used as a data collection tool. The obtained data were analyzed by frequency (f) analysis, one of the descriptive statistical methods, using the SPSS program. The data obtained were analyzed with the Kruskal-Wallis test. As a result of the study, it was determined that the awareness of teacher candidates studying in different departments regarding the issue of Global Climate Change showed a statistically significant difference. In addition, it was observed that the awareness levels of the candidates studying in the Department of Science Education were partially higher than the awareness levels of other candidates. Considering the results in general, it is of great importance that the subject of Global Climate Change be comprehensively included in the curriculum during university education and that they be informed through various educational activities in order to eliminate the missing knowledge of teacher candidates and increase their awareness. It is critical for teacher candidates, who have an important role in raising environmentally conscious generations, to increase their own awareness on this issue and pass it on to future generations and raise their awareness. It is clear that teachers contribute greatly to living in a society with a high level of education. Therefore, it is thought that the phenomenon of global climate change should not remain a concept that is only heard or remembered, and that it is of critical importance to train teachers who are aware of this issue. As a matter of fact, it is thought that the results obtained from the research will shed light on future studies on this issue and training programs that can be planned to raise awareness.