Reversal of Shakespeare's victimized female characters: Contemporary female playwrights' recreation of Ophelia, Desdemona and Juliet
Shakespeare'in mağdur edilmiş kadın karakterlerinin kaderlerinin tersine dönüşü: Çağdaş kadın oyun yazarlarının Ophelia, Desdemona ve Juliet'i yeniden canlandırması
  1. Tez No: 904268
  2. Yazar: BÜŞRA SANCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
20. yüzyıldan sonraki dönemde modernizmle başlayan süreçte geçmişe dair hemen her algı ve inanış tersine dönmüştür. Bu tersine dönüşlerden en önemlisi ise kadınların kendilerine ve toplumun kadınlara bakışıyla ilgilidir. 1890'larda yeni kadın kimliğiyle başlayan süreçte kadın kendi kimliğini, aile dışındaki toplumsal konumunu ve kendine ait eğitim, makam, iş ve yaşam arayışını arar olmuştur. Bu durum, edebiyat dünyasında kadın karakterlerin daha güçlü ve vurgulu olarak resmedilmesiyle ifadesini bulur. 1950 sonrası postmodern dönemde ise büyük edebiyat anlatılarında çoğunlukla edilgen bir nesne olarak resmedilen kadının yeniden yazma ve metinlerarasılık yöntemleriyle etken bir özne konumunda oyunlarda yer aldıkları görülür. Bu konuda başrol Shakespeare karakterlerine aittir. Tezimizde Shakespeare'in Hamlet oyununda Ophelia, Othello'da Desdemona ve Romeo ve Juliet'te Juliet karakterlerinin 21. yüzyıl tiyatrosunda oyunlara adları verilerek yeniden yazılmaları ve bunun sonucunda 16. yüzyıl İngiltere'sindeki kadın ile 21. yüzyıl Batı dünyasındaki kadının gelişimsel, değişimsel ve dönüşümsel bir karşılaştırması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the period after the 20th century, starting with modernism, almost every perception and belief about the past has been reversed. The most important of these reversals is related to women's view of themselves and society's view of women. In the process that started with the new woman's identity in the 1890s, women began to search for their own identity, their social position outside the family, and their own education, position, job and life. This situation is expressed in the literary world by portraying female characters as stronger and more emphatic. In the postmodern period after 1950, it is seen that women, who are often portrayed as a passive object in great literary narratives, take part in plays as an active subject with the methods of rewriting and intertextuality. In this regard, the leading role belongs to Shakespeare's characters. In our thesis, the characters Ophelia in Shakespeare's Hamlet, Desdemona in Othello, and Juliet in Romeo and Juliet are rewritten by giving their names to the plays in the 21st century theatre, and as a result, the developmental, transformational and a transpositional comparison will be made. This exploration will focus on analysing the developmental and transformational aspects of these reinterpretations, drawing comparisons between the original portrayals and their modern adaptations.