DMLS yöntemi ile üretilen AlSi10Mg alaşımlı bal peteği yapısının mekanik ve mikroyapı özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and microstructural properties of AlSi̇10Mg alloy honeycomb structure produced by DMLS method
- Tez No: 904269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLŞAD AKGÜMÜŞ GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada AlSi10Mg toz malzemesi kullanılarak DMLS yöntemi ile ile bal peteği formunda gözenekli yapılar üretilmiştir. Üretilen numunelerin mekanik özellikleri sertlik testi, basma testi ve yoğunluk tayini ile incelenmiştir. Mikroyapı özellikleri ise SEM-EDS analizi, XRD analizi, FTIR analizi, yüzey pürüzlülüğü tayini yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Ayrıca STA (TG/DSC) analizi ile kütle kaybı sıcaklığa bağlı olarak ölçülerek malzemenin ısıl davranışı ve stabilitesi incelenmiştir. Çalışma sonucunda DMLS yöntemi ile AlSi10Mg alaşımlı parçaların üretimi ve gözenekli yapının üretimdeki etkisi üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. DMLS yöntemiyle üretilen bal peteği gözenek yapısının, hafiflik ve enerji emilimi gerektiren alanlarda kullanımının uygun olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, porous structures in the form of a honeycomb were produced using the DMLS method with AlSi10Mg powder material. The mechanical properties of the produced samples were examined through hardness testing, compression testing, and density determination. Microstructural features were characterized using SEM-EDS analysis, XRD analysis, FTIR analysis, and surface roughness measurement methods. Additionally, STA (TG/DSC) analysis was conducted to examine the thermal behavior and stability of the material by measuring mass loss as a function of temperature. As a result of the study, evaluations were made on the production of AlSi10Mg alloy parts via the DMLS method and the effect of the porous structure on production. It was determined that the honeycomb porous structure produced by the DMLS method would be suitable for applications requiring lightness and energy absorption.