Kanun yararına bozma
Reversal of a decision in favor of the law
  1. Tez No: 419172
  2. Yazar: ENES KÖKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yürürlükten kaldırılan 1412 sayılı Ceza Muhakemesi Usulü Kanunu'nun 'Kanun Yolları' başlığını taşıyan üçüncü kitabında; itiraz, temyiz, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının itiraz yetkisi ve karar düzeltme düzenlenmişti. Yargılamanın yenilenmesi ve yazılı emir ile bozma ise 'Muhakemenin iadesi ve yazılı emir' başlığı altında dördüncü kitapta düzenlenmişti. CMUK'ta kanun yollarının niteliği belirtilmemiş ve kanun yolları açısından olağan ve olağanüstü ayrımı yapılmamıştır. 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda yasa yolları olağan ve olağanüstü yasa yolları olmak üzere, sistemli bir biçimde düzenlenmiştir. CMK'nın 'Kanun Yolları' başlığını taşıyan altıncı kitabında ilk olarak kanun yolları hakkında genel ilkelere yer verilmiş, daha sonra ise 'Olağan Kanun Yolları' başlığı altında itiraz ( m.267-271), istinaf (m.272-285) ve temyiz (m.286-307); 'Olağanüstü Kanun Yolları' başlığı altında ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının itiraz yetkisi (m.308), kanun yararına bozma (m.309-310) ve yargılamanın yenilenmesi (m.311-323) düzenlenmiştir. Tez çalışmamda, kanun yollarını genel hatlarıyla özetledikten sonra asıl üzerinde durduğum konu olan kanun yararına bozma kanun yolunu ele aldım. I.Bölümde, kanun yolları hakkında; kanun yolunun tanımı, amacı, görevi, kanun yoluna başvurabilecek kişiler, kanun yollarına başvurma usulü, yanılma ve etkisi, kanun yollarına başvurmanın sonuçları ve çeşitleri açıklanmıştır. II. Bölümde ise, kanun yararına bozma kanun yolunun; tanımı, konusu, amacı, hukuki niteliği, görevi, tarihçesi, kanun yararına bozma ile Kabahatler Kanunu arasındaki ilişki, yazılı emir ile bozma ve kanun yararına bozma arasındaki farklar, koşulları, yetkileri, nedenleri, etkileri ve sonuçları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın kanun yararına bozma yoluna başvurması, Adalet Bakanlığı'nın kanun yararına bozma isteminde bulunması ve kanun yararına bozma sonucu verilen kararlara karşı direnilememesi detaylı şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the abrogated Law of Criminal Procedures No.1412, under the third volume entitled Legal Remedies, the objection, appeal, authorization of the Chief Public Prosecutor of Court of Cassation too bject any decision made by lower court sand the rectification had been regulated. Retrial and over turn with a written order had been regulated under the fourth volumeen titled New Retrial and Written Order. In the former Law of Criminal Procedure (CMUK) the qualifications of the legal remedies were not stated clearly, and no differentiation was made classifiying those legal remedies as ordinary or extraordinaryones. In the new Law of Criminal Procedure (LCP) No. 5271, on the other hand, legal remedies have been systematically regulated asordinary and extra ordinaryremedies. In the sixth volume of LCP entitled Legal Remedies, the main principles about legal remedies were first addressed; later und erthe title of Ordinary Legal Remedies the objection (Art.267-271), the appeal and cassation (Art.272-285) were regulated; under the title of Extra ordinary Legal Remedies, the authorization of the Chief Public Prosecutor of Court of Cassation too bject any decision made by lower courts (Art.308), reversal of a decisionin favor of the law (Art.309-310) and retrial (Art.311-323) were regulated. In my master dissertation, after out lining legal remedies in general, I adressed the legal remedy of 'the reversal of a decisionin favor of the law', which is my main focus. In the 1st part, the definition, the purpose and the function of a legal remedy; the people who are able to apply toutilize legal remedies; the ways of applying for the legal remedies; the lapse of judgment and its effects; consequences and types of applying toutilize legal remedies have been explained. In the 2nd part; the definition, subject, purpose, legal qualifications, function and historical background of the reversal; the relationship between the reversal of a decision in favor of the law and the Misdemean or Law; the differences between the reversal of a decision in favor of the law and over turn with a written order, requiring conditions, relevant aut horizations, reasons, effects and consequences of reversal of a decision in favor of the law; utilization of the reversal by the Chief Public Prosecutor of Court of Cassation, the reversal demand by the Ministry of Justice and the finality of a decisions taken as result of the reversal in favor of the law have all been explained in detail.