Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine menapoz nedeni ile başvuran kadınların sağlık sorunlarının tanımlanması ve etki eden faktörlerin incelenmesi
The Determination of health problems of women with menopausal complaints attending the Gynecology and Obstetrics Polyclinic of Çukurova University's Medical Faculty Hospital and the evaluation of the causat
  1. Tez No: 90428
  2. Yazar: NURİYE KABUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN AKBABA, DOÇ. DR. CÜNEYT EVRÜKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine Menopoz Nedeni İle Başvuran Kadınların Sağlık Sorunlarının Tanımlanması ve Etki Eden Faktörlerin İncelenmesi Bu çalışmada menopoz dönemindeki kadınların menopoza bağlı sağlık yakınmaları, menopoza giriş nedenleri ve ortalama menopoz yaşları ve bunlara etki eden faktörler ile HRT (Hormon Replasman Tedavisi) kullanma durumları incelenmiştir. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine menopoz nedeni ile başvuran 297 kadın araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Kadınların % 51.9'u postmenopozal dönemde, % 48'i ise premenopozal dönemde olduğu saptandı. Menopoza giriş nedenleri incelendiğinde kadınların % 49.5'i doğal, % 28.3'ü cerrahi, % 3.7'si ise ruhsal travma sonucu menopoza girdiği bulundu. Doğal olarak menopoza girenlerin menopoz yaş ortalaması 46.5 yaş olarak saptandı. Sigara kullanımı ve menarş yaşı ile menopoza giriş yaşı arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptandı. Sigara kullananların 1.9 yıl daha erken menopoza girdikleri ve menarş yaşı küçüldükçe menopoza giriş yaş ortalaması büyümekte idi. OKS kullanımı, gebelik sayısı ve adet düzeni ile menopoza giriş yaşı arasında anlamlı ilişki olmadığı saptandı. Premenopozal ve postmenopozal dönemde en sık rastlanan yakınmalar; ateş basması-terleme-üşüme ve sinirlilik-anksiyete ve ajitasyon şikayetleri idi. Ev hanımı olan kadınların yalanmalarının çalışan ve emekli olan kadınlardan daha yoğun olduğu bulundu. Araştırma grubundaki, kadınların % 64.3' ünün HRT kullanmadığı, % 35.7'sinin kullanıyor olduğu ve HRT kullanımının menopozal yakınmaları önemli ölçüde iyileştirdiği saptandı. ANAHTAR SÖZCÜKLER: KUmakteryum, Menstrüasyonun kesilmesi, Osteoporoz, Östrojen, Sıcak Basması. XVI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Determination of Health Problems of Women with Menopausal Complaints Attending the Gynecology and Obstetrics Polyclinic of Çukurova university's Medical Faculty Hospital and the Evaluation of the Causative Factors This study performed among women at menopause examined health complaints related to the menopause, factors initiating the menopause, the mean age for menopause and affecting factors, in addition to hormone-replacement-therapy (HRT) usage status. The study covered 297 women attending the Gynecology and Obstetrics Polyclinic of Çukurova University's Medical Faculty Hospital, with complaints of menopause. While 51.9% of women were at post-menopausal period, 48.0% were at pre-menopausal period. The menopause was initiated by natural causes (49.5%), causes (28.3%) and by psychological trauma (3.7%). The mean age for natural menopausal initiation was found to be 46.5. Smoking and menarche age were found to statistically alter the menopausal initiation age. Smokers were found to start menopause 1.9 years earlier and the mean menopausal initiation age was found to be higher with the decrease in the menarche age. The use of oral contraceptives, the frequency of pregnancies and the menstrual patterns were found not to alter statistically the menopausal starting age. The use of oral contraceptives, the frequency of pregnancies and the menstrual patterns were found not to alter statistically the menopausal starting age. The most frequent complaints in pre and post-menopausal period were found to be hot-flushes-sweating-cold feeling, irritability-anxiety and agitation. The complaints were observed more frequently among house-wives in relation to working or retired women. The 64.3 % of women studied had no history of HRT. The 35.7 % were fount to be on HRT with a lower frequency of menopausal complaint KEY WORDS: Cessation of menstruation, Climacterium, Estrogen, Hot-flushes, Osteoporosis. XVH