Linking remote monitoring to employee performance: Mediating role of job satisfaction
Uzaktan izleme ile çalışan görev performansı arasındaki ilişkide iş tatmininin aracı rolü
- Tez No: 904301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, uzaktan izlemenin çalışanların görev performansıyla ilişkili olup olmadığını ve iş tatmininin bu ilişkiye aracılık edip etmediğini ortaya çıkarmaktır. Bu amaca ulaşmak için kesitsel bir dijital anket yapılmıştır. Veriler, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Türkiye ve Cezayir'de faaliyet gösteren farklı şirketlerde uzaktan çalışan 305 beyaz yakalı çalışandan toplanmıştır. Hipotezler SPSS process makro sürüm 4.1 aracılığıyla test edilmiştir. Bulgular, uzaktan izleme ile görev performansı arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca ücretten tatmin, yönetimden tatmin ve çalışma süreçlerinden tatmin, uzaktan izleme ile görev performansı arasındaki ilişkiye pozitif yönde aracılık etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out whether remote monitoring is related to employee task performance, and whether job satisfaction mediates this relationship. To achieve this purpose, a cross-sectional digital survey was conducted. The data were collected from 305 white-collar employees who work remotely in 5 different companies operating in the United States, India, Turkey, and Algeria. Hypotheses were tested through SPSS process macro version 4.1. The findings indicate a positive relationship between remote monitoring and task performance. Moreover, satisfaction with pay, satisfaction with supervision and satisfaction with operating procedures positively mediate the relationship between remote monitoring and task performance.