Exploring university students' attitudes toward artificial intelligence: The relationship between perceptions of artificial intelligence and technology-induced unemployment anxiety
Üniversite öğrencilerinin yapay zekâya yönelik tutumlarının incelenmesi: Yapay zekâ algıları ve teknoloji kaynaklı istihdam kaygısı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 904300
  2. Yazar: BURAK SAKALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞMET GÖKIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma literatürdeki yapay zekanın işsizliğe yol açabileceğine dair yapılmış olan araştırmalar ve teknoloji gibi işsizliği etkileyen durumlarının üniversite öğrencilerinde işsizlik kaygısına yol açtığına dair yapılan araştırmalardan yola çıkarak üniversite öğrencilerinin yapay zekaya karşı olan tutumları ile teknolojik işsizlik kaygısı yaşamaları arasındaki ilişkiyi ölçmeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda araştırmanın evrenini İstanbul'daki 2023-2024 akademik yılındaki üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma, 27 farklı devlet ve vakıf üniversitesi ile 39 farklı bölümde öğrenim gören toplam 332 öğrenciden kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak anket yöntemiyle toplanan veriler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak dağıtılan anket Demografik Bilgi Formu, Yapay Zekaya Yönelik Genel Tutum Ölçeği ve Teknolojik İşsizlik Kaygısı Ölçeğinden oluşmaktadır. Toplanan veriler SPSS 25 ve AMOS 25 istatistik programları kullanılarak analiz edilmiş ve hipotez testleri sırasında verilere Linear Regresyon, One-way ANOVA ve Independent Samples t-Test uygulanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin yapay zekaya yönelik pozitif genel tutumlarının, düşük teknolojik işsizlik kaygı seviyelerini anlamlı düzeyde yordadığı; öğrencilerin yapay zekaya yönelik tutumları cinsiyete göre anlamalı şekilde farklılaştığı ve erkek öğrencilerin daha olumlu bir tutuma sahip olduğu görülmüştür. Öte yandan, öğrencilerin teknolojik işsizlik kaygısının cinsiyet, not ortalaması ve sınıf düzeyine göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to measure the relationship between university students' attitudes towards artificial intelligence and their technological unemployment anxiety, based on the studies in the literature that artificial intelligence can lead to unemployment and the situations that affect unemployment, such as technology, that cause unemployment anxiety in university students. In this context, the research population comprises university students in Istanbul in the 2023-2024 academic year. The research was carried out on data collected by survey method using convenience sampling method from 332 students from 27 different state and foundation universities and their 39 different departments. The survey distributed as a data collection tool consists of a Demographic Information Form, General Attitudes towards Artificial Intelligence Scale, and Technological Unemployment Anxiety Scale. The collected data were analyzed using SPSS 25 and AMOS 25 statistical programs, and Linear Regression, One-way ANOVA, and Independent Samples tests were applied to the data during hypothesis testing. As a result of the research, positive general attitudes towards AI among students significantly predict lower levels of technological unemployment anxiety. At the same time, students' attitudes towards artificial intelligence differ depending on their gender, and male students have a more positive attitude. On the other hand, it was concluded that students' technological unemployment anxiety did not significantly differ according to their gender, grade point average, and grade level.