An examination of high-rise buildings in gulf countries in the context of sustainable architectural design
Tez körfez ülkelerindeki yüksek binaların sürdürülebilir mimari tasarım bağlamında incelenmesi
- Tez No: 904312
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, Körfez ülkelerinde yüksek binalar için sürdürülebilir yapı malzemelerinin kullanılmasında karşılaşılan zorlukları ve engelleri incelemeyi amaçlamaktadır. Tez çalışması; Körfez ülkelerinde sürdürülebilir mimari konusunda sürdürülebilir yapım teknolojileri odaklı bir nicel anket ile sınırlıdır. Bu anket, yüksek bina projelerine dahil olan mimarları, mühendisleri ve inşaat yöneticilerini hedefleyerek; sürdürülebilir malzemelerin kullanımı, maliyet etkileri, düzenlemelerin etkisi ve algılanan faydalar ve zorluklar hakkında sayısal veriler toplamayı amaçlamaktadır. Veriler, sürdürülebilir malzeme adaptasyonundaki eğilimleri belirlemek ve sürdürülebilir uygulamalar üzerindeki çeşitli faktörlerin etkisini değerlendirmek için istatistiksel olarak analiz edilecektir. Bu yaklaşım, Körfez bölgesindeki yüksek yapılarda sürdürülebilirlik ortamını net bir şekilde anlamayı sağlayarak, sürdürülebilir yapım uygulamalarını geliştirmek için kanıta dayalı öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma bulguları, belirlenen engelleri aşmak için hedeflenmiş stratejilerin ve çözümlerin geliştirilmesine katkıda bulunarak, Körfez ülkelerinde sürdürülebilir yapım uygulamalarını ileriye taşıyacaktır. Hedef, yüksek yapı uygulamaları ile ilgili çevresel etkileri ele almak ve Körfez bölgesinde daha sürdürülebilir, ekonomik olarak uygun ve sosyal olarak sorumlu kentsel gelişime yönelik önerilerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to explore the challenges and barriers in adopting sustainable construction materials for high-rise buildings in the Gulf countries. The methodology for the thesis on sustainable architecture in Gulf countries focuses exclusively on a quantitative survey aimed at sustainable construction. It targets architects, engineers, and construction managers involved in high-rise projects, seeking numerical data on the use of sustainable materials, cost implications, the impact of regulations, and the perceived benefits and challenges. The data will be statistically analysed to identify trends in sustainable material adaptation and evaluate the influence of various factors on sustainable practices. This approach aims to provide a precise understanding of the sustainability landscape in high-rise construction within the Gulf, offering evidence-based recommendations for enhancing sustainable construction practices. The research findings will contribute to the development of targeted strategies and solutions to overcome identified barriers, advancing sustainable construction practices in the Gulf countries. The goal is to address environmental concerns associated with high-rise construction and provide a pathway towards more sustainable, economically viable, and socially responsible urban development in the Gulf countries.