Organik ve konvansiyonel arı yetiştiriciliği yapan işletmelerin çeşitli teknik parametreler, arı hastalıkları ve mevcut sorunlar açısından karşılaştırılması
Comparison of organic and conventional beekeeping enterprises in terms of various technical parameters, bee diseases and current problems
- Tez No: 904327
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmada, organik ve konvansiyonel arıcılık işletmelerinin sosyodemografik özellikleri, yetiştiricilik uygulamaları, arı hastalıkları, ürettikleri balların özellikleri ve yaşadıkları sektörel sorunlar açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Marmara Bölgesi'nde organik arı yetiştiriciliği yapan 18 işletme ve konvansiyonel arı yetiştiriciliği yapan 23 işletme ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilerek doldurulan anket formları, fizikokimyasal analiz için alınan bal numunesi ile nosemosis hastalığının teşhisi için alınan arı numuneleri çalışmanın veri setini oluşturmuştur. Organik ve konvansiyonel arıcılık işletmeleri arasında ortalama kovan sayısı ve bal verimleri arasındaki farklılıklar istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur (P>0,05). Organik arıcılık işletmelerinin %83,33'ünün, konvansiyonel arıcılık işletmelerinin %73,91'inin ana arı yaşı 2 ve altındadır. Organik arıcılık işletmelerinde %72,22 ve konvansiyonel arıcılık işletmelerinde %70 oranlarıyla birinci sırada karşılaşılan sorun olarak; arı ürünlerinin pazarlanmasındaki zorluklar belirtilmiştir. Organik arıcılık işletmelerinde %55,55 ile arı hastalıkları, konvansiyonel arıcılık işletmelerinde ise %45 ile örgütlenme yetersizliği ikinci sırada en çok karşılaşılan sorun olarak belirlenmiştir. Organik ve konvansiyonel yetiştiricilikle üretilen balların fizikokimyasal analiz sonuçları arasındaki farklılık önemsiz bulunmuştur (P>0,05). İşletme olarak değerlendirildiğinde, mikroskobik analizler sonucunda nosemosis hastalığı organik arıcılık işletmelerinin %66,6'sında, konvansiyonel arıcılık işletmelerinin %86,9'unda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare organic and conventional beekeeping enterprises regarding sociodemographic characteristics, breeding practices, bee diseases, honey characteristics, and sectoral challenges. The dataset included questionnaire responses from face-to-face interviews with 18 organic and 23 conventional beekeeping enterprises in the Marmara Region, along with honey samples for physicochemical analysis and bee samples for diagnosing nosemosis disease. The differences in average hive numbers and honey yields between organic and conventional beekeeping enterprises were not significant. In 83.33% of organic and 73.91% of conventional enterprises, the queen age is 2 years or younger. Marketing challenges for bee products were reported as the primary issue by 72.22% of organic and 70% of conventional enterprises. Bee diseases were identified as the second most common problem for 55.55% of organic enterprises, while 45% of conventional enterprises reported inadequate organization. The difference in physicochemical analysis results between honey produced by organic and conventional methods was not significant (P>0.05). Microscopic analysis revealed nosemosis disease in 66.6% of organic and 86.9% of conventional beekeeping enterprises.