Otomatik shrink sistemli çerçeve bal paketleme makinesi imalatı ve performans incelemeleri
Manufacturing and performance analysis of automatic shrink system honey frame packaging machine
  1. Tez No: 904326
  2. Yazar: EMRE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünya geneline ve ülkemize bakıldığında bal üretiminin yaygın olarak gözükmektedir. Dünya çapında 2021 yılında 1.8 milyon ton bal üretimi yapılmıştır. Üretim miktarları incelendiğinde ülkemiz bal üretimi açısından Dünya'da en çok bal üretimi yapan ikinci ülkedir. Türkiye'de 2022 yılında yaklaşık olarak 90 milyon çerçeve bal üretimi yapılmıştır. Üretimi yapılan bu balların bir kısmı süzme bala dönüştürülerek satışı gerçekleştirilmiştir. Geriye kalan kısım ise çerçeve bal olarak paketleme işlemi gerçekleştirilerek satışa hazır hale getirilmektedir. Bahsi geçen bu çerçeve balların paketleme işleminin tümü arıcılarımız tarafından tek tek insan gücü ile paketlenmektedir. Küçük ölçekli üretim gerçekleştiren arıcılarımız paketleme işlemini uzun sürelerde kendileri yapmaktayken, büyük ölçekli bal üretimi yapan üreticilerimiz çerçeve balları ekstra personeller yardımıyla paketlemektedir. Bu işlem de hem zaman kaybına hem para kaybına hem de iş gücü kaybına sebep olmaktadır. Literatür ve piyasa incelendiğinde çerçeve balları paketlemek amacıyla yapılmış bir makine bulunmamaktadır. Literatürdeki bu yöndeki eksiklik göz önüne alınarak bu çalışmamızda Tam Otomatik Çerçeve Bal Paketleme Makinesi Tasarımı, animasyonu ve performans incelemeleri yapılarak arıcılık sektöründeki bu eksikliğin kapatılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the whole world and our country, honey production seems to be widespread. 1.8 Million tons of honey were produced worldwide in 2021. When the production quantities are examined, our country is the second country that produces the most honey in the world in terms of honey production. Approximately 90 million frames of honey were produced in Turkey in 2022. Some of these honey produced has been converted into filtered honey and sold. The remaining part is made ready for sale by performing the packaging process as frame honey. All of the packaging process of this frame honey mentioned is packed by our beekeepers individually with human power. While our beekeepers who perform small-scale production perform the packaging process themselves for a long time, our producers who perform large-scale honey production package frame honey with the help of extra personnel. This process also causes both a loss of time, a loss of money and a loss of labor. When the literature and the market are examined, there is no machine made for packaging frame honey. Taking into account the lack in this direction in the literature, it is aimed to close this lack in the beekeeping sector by conducting Fully Automatic Frame Honey Packaging Machine Design, animation and performance reviews in this study.