Middle school students' nature of science understanding, informal reasoning quality and misconceptions about socioscientific issues
Ortaokul öğrencilerinin sosyobilimsel konulara ilişkin bilimin doğasi anlayişlari, i̇nformal muhakeme becerileri ve kavram yanilgilari
- Tez No: 904329
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin bilim doğası anlayışlarını, informal muhakeme becerilerini ve sosyobilimsel konular hakkındaki kavram yanılgılarını incelemektir. İlişkisel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Örneklem, devlet okullarındaki toplam 549 8. sınıf öğrencisinden oluşmuş olup, amaçlı ve kolay örnekleme yöntemleriyle seçilmiştir. Veriler birden fazla araç kullanılarak toplanmıştır: Küresel ısınmaya odaklanan Konu Aşinalığı Formu, küresel ısınma, enerji kaynakları, klonlama, genetik mühendisliği için Sosyobilimsel Konular Kavram Testi, küresel ısınmaya odaklanan Sosyobilimsel Konularda İnformal Muhakeme Anketi ve Öğrencilerin Bilimin Doğası Görüşleri Anketi. Betimsel istatistikler, öğrencilerin küresel ısınma hakkında birincil bilgi kaynağı olarak öğretmenlerini görme eğiliminde olduklarını, destekleyici argüman oluşturmada iyiyken karşı argüman ve çürütme oluşturmakta zorlandıklarını ve argümanlarını sıklıkla ekolojik bir bakış açısıyla çerçevelediklerini göstermiştir. Ayrıca, sosyobilimsel konulara ilişkin genel kavram bilgileri orta düzeydedir ve en yaygın kavram yanılgıları enerji kaynakları ve küresel ısınma ile ilgili bulunmuştur. Bilimin doğası anlayışları da orta düzeyde bulunmuştur. Korelasyon analizi, öğrencilerin bilimin doğası anlayışları ile sosyobilimsel kavram bilgileri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Çoklu regresyon analizi ayrıca öğrencilerin informal muhakeme kalitesinin hem bilimin doğası anlayışları hem de küresel ısınma hakkındaki kavram bilgileri tarafından tahmin edildiğini göstermiştir. Öğrencilerin sosyobilimsel konular hakkındaki anlayışlarını geliştirmek için; bilimsel bilgiyi argümantasyon yoluyla iletmeleri, bilimsel bilginin doğasını ve bilim insanları tarafından nasıl üretildiğini açıkça tartışmaları teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore middle school students' nature of science (NOS) understanding, informal reasoning quality and misconceptions about socioscientific issues (SSI). Correlational research approach was used. The sample constituted 549 8th grade students in public schools and was selected by purposeful and convenient sampling methods. Data were collected using multiple instruments: Issue Familiarity Form focusing on global warming, Socioscientific Issues Concept Test for global warming, energy sources, cloning, genetic engineering, Informal Reasoning on Socioscientific Issues Questionnaire focusing on global warming, and The Students' Views of Nature of Science (SVNOS). Descriptive statistics showed that students tended to view teacher as their primary source of information about global warming, they were good at creating supportive argument while tended to struggling creating counter argument and rebuttal, and often framed their arguments from an ecological perspective. Their overall concept knowledge of SSI was moderate, with the most common misconceptions were found related to energy sources and global warming. Their understanding of NOS was also at a moderate level. Correlational analysis revealed a statistically significant positive relationship between students' NOS understanding and their concept knowledge of SSI. Multiple regression analysis further indicated that students' informal reasoning quality predicted by both their NOS understanding and their concept knowledge about global warming. To improve students' understanding about SSI, students need to be encouraged to communicate scientific knowledge through argumentation and explicitly discuss the nature of scientific knowledge together with how it has been generated by scientists.