Mechanical properties of polyester/glass fiber multi-scaled composite with carbon nanofillers
Polyester/cam elyafı çok ölçekli kompozitlerin mukavemet özelliklerinde karbon nanodolguların etkisi
- Tez No: 904330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMIR NAVIDFAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kompozit malzemelerin kullanımı, olağanüstü mukavemet-ağırlık oranları nedeniyle otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kullanım, otomotiv parçalarının karmaşık şekil ve yapılarının oluşturulmasına olanak tanır ve bu da onları modern üretimde çok popüler hale getirir. Özelliklerini iyileştirmek amacıyla araştırmacılar, kompozit malzeme reçinesine nanomalzemeler eklemenin etkisini test etmektedirler. Bu araştırma, içine Grafen Nanoplateleri (GNP'ler) ve fonksiyonelleştirilmiş çok duvarlı karbon nanotüpleri (MWCNT'ler) eklenmiş polyester kompozitleri üretmeye odaklandı ve bu eklemenin mekanik özellikler üzerindeki etkisini değerlendirdi. Bu araştırmanın ikinci kısmı, nanomalzemelerin polyester ile karıştırılarak kompozit matris oluşturulduğu handlayup yöntemi kullanılarak kompozitlerin üretilmesine odaklandı, aynı zamanda takviye işlemi CSM cam elyafı levhaları kullanılarak yapıldı; bu da, takviyeli cam elyaf kompozitlerinde matrise nanomalzeme eklemenin etkisini anlamayı amaçladı. Saf polyester örnekleri karşılaştırma için baz çizgi olarak kullanıldı. GNPlere %0,2, %0,4 ve %0,6 ağırlık konsantrasyonlarında yavaş yavaş eklemeler yapıldı, bunu MWCNT'lerle benzer bir süreç izledi. Bu adımlı yaklaşım, her nano katkının tekil etkilerini değerlendirmeyi sağladı. Daha sonra, kompozit üretimi, polyester matris içinde MWCNT'lerin ve GNP'lerin 3:1, 1:3 ve 1:1 oranlarındaki kombinasyonlarının birleştirilmesini içeriyordu. Bu karışımların çekme testleri, mekanik davranışları hakkında kapsamlı içgörüler sağladı. Polyester içindeki MWCNT'lerin ve GNP'lerin çeşitli konsantrasyonlarının ve kombinasyonlarının sistematik olarak keşfi, kompozit çekme özellikleri üzerindeki etkilerini nüanslı bir şekilde anlama fırsatı sundu.
Özet (Çeviri)
Composite materials are widely used in the automotive industry due to their exceptional strength-to-weight ratios. Their use allows for complex shapes and structures of automotive parts, making them very popular in modern manufacturing. To improve their properties, researchers are testing adding nanomaterials into the composite material resin. This research focused on fabricating polyester composites with incorporated Graphene Nanoplatelets (GNPs) and functionalized multi-walled carbon nanotubes (MWCNTs), and assessing the impact of this addition on mechanical properties. In the second stage of this research, composites were manufactured using the hand layup method where nanomaterials were mixed with polyester then reinforced with chopped strand mat (CSM) fiber glass sheets, to understand the effect of nanomaterials addition on the reinforced glass fiber composites. Pure polyester samples served as the baseline for comparison. Gradual additions of GNPs at 0.2%, 0.4%, and 0.6% weight concentrations were individually studied, followed by a similar process with MWCNTs. This stepwise approach enabled the evaluation of the singular effects of each nano-additive. Subsequently, composite manufacturing involved combining MWCNTs and GNPs in ratios of 3:1, 1:3, and 1:1 within the polyester matrix. Tensile testing of these compositions provided comprehensive insights into their mechanical behaviors. This systematic exploration of various concentrations and combinations of MWCNTs and GNPs within polyester offers a nuanced understanding of their effects on composite tensile properties.